Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Nakádská kultura

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Nakádská kultura
 
Titulek: Nakádská kultura
Datum vložení: 20.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Nakádská kultura
( asi 4000-3200 př .n.l. )

Nakádská kultura je předdynastická civilizace starého Egypta. Je pojmenována podle oblasti Nakada v Horním Egyptě. Jsme zvyklí, že v Egyptě jsou monumentalní hroby, avšak Nakádská kultura měla skromné hroby které obsahovaly jen mrtvé tělo ve skrčené poloze které bylo zabaleno do zvířecích kůží, nejčastěji ukrité ve vyhloubené jámě z písku.
Nakada se rozděluje na tři faze
amretien datuje se od roku 4000-3500 př.n.l
gerzean druhá fáze od roku 3500-3200 př.n.l.
a poslední fáze se datuje 3200-3000 př.n.l

První amretien nebo také amerská kultura.
V této kultuře bylo jedním z nejduležitějších středisek Hierankonpolis. Zde se lidé pohřbívali do velice jednoduchých jam ve skrčené poloze na levém boku. Pod mrtvým byla rohož a hlavu měli na polštáři ze slámy nebo kůže. Mrtví bývali pohřbíváni v látkové bederní roušce nebo také kožené bederní roušce kterou lemovala látka. V hrobkách byli pohřbíváni jednotlivci ale našly se hroby kde bylo nalezeno i více těl. Hroby amerského období jsou typické svým obdelníkovým tvarem a neobvyklou velikostí. Jeden z nich dokonce měří 2,50m na 1,80m.

Toto období se vyznačuje svou keramikou na které byly nakresleni zástupci říční fauny a to hroši, krokodýli, ještěři, plamenáci, štíři, gazely žirafy a skot.

Lidé byli vykresleni také a to ve dvou podobách. Ta první a častější byli lovci, a druhá vítězní bojovníci.

Společenské postavení bylo znázornováno na vyřezávaných kopí ze slonoviny. Vous byl symbolem moci později byl vyhrazen jen pro brady králů a bohů. O životě v této době víme velice málo.

Druhá fáze se nazývá gerzean nebo také gerzká kultura.
Tato kultura se začala rozvíjet z centra v Nakadě na sever do nilské delty a na jih do Nubie. Pohřbívání jaké známe v amretienu se nadále v gerzské kultuře rozvíjelo a hroby měly hojnějšía bohatší výbavu. Pohřebiště v té době mělo řadu typu hrobu od prostých kulatých jam, až po pohřbívání v keramických nádobách.

Vyskytují se také rakve dřevěné z nepalené hlíny. Nalezeny byly také první náznaky balení mrtvého do plátna. Dá se říci o tak zvané ranné mumifikaci. Pohřební rituály začaly být složitější např. rozčtvrcení těl, které se u starších nálezů nevyskytovaly. Byly nalezené případy proříznutí hrdla a utnutí hlavy. V hrobkách se začli objevovat nové druhy keramiky tzv. hrubá, používána v domácnostech. Druhý typ keramiky tzv.slínová, byla zdobena okrově hnědou na bílém podkladu. Bývala zdobena geometrickými tvary a obrázky.Na keramice převládají motivy lodí a to dokazuje jak byla řeka velice duležitou pro spojení severní a jižní hranice. Suroviny jako byla slonovina, zlato, ebenové dřevo, kožešiny a kadidlo byly právě dováženy lodí.

Dalšími surovinami byly měd, olej, mušle. Toto zboží bylo určeno vysokým hodnostářům.

V Nakadě dvě se začíná rozvíjet technologie opracovávání kamene také mědi z kterých byly vyráběny sekery, čepele náramky a prsteny.Dále se začalo používat zlato a stříbro. V této době byl rozkvět řemeslníků, kteří většinou pracovaly pro vysoké hodnostáře.

V gerské kultuře byly pěstovány různé druhy ječmene, pčenice,lnu ale také ovoce a zelenina.

Ke zvířatům patřil hovězí dobytek, kozy, ovce, prasata a také dokonce pes.
Nakada tři byla poslední fází předdynastické doby. V této době byl poprvé sjednocen Egypt a začína upevnování politické moci a začíná archaická doba 1 a 2 dynastie.

Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info