Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Betlémská kaple

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Betlémská kaple
 
Titulek: Betlémská kaple
Datum vložení: 4.9.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Vycházka Vlastivědného útvaru Pražské informační služby vás v neděli 26. května zavede do budovy Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze 1. Sraz zájemců o prohlídku této pamětihodnosti je naplánován na 14 hodinu před objektem. Budova Betlémské kaple je už neodmyslitelně spjata s působením Mistra Jana Husa. Byla postavena v roce 1391 pro kázání universitních mistrů a stala se centrem jejich reformních snah. Nejvýraznější osobností reformního úsilí přelomu 14. a 15. století byl právě Jan Hus, jehož zdejší kázání navštěvovaly tisíce lidí. Zpočátku bylo Husovo úsilí v souladu se snahami samotného krále Václava IV., ale po událostech souvisejících s odpustkovými bouřemi v roce 1412 se situace změnila.

Kvůli interdiktu, vyhlášenému nad Prahou, se od Husa panovník odvrátil a Jan Hus musel město opustit. Jeho životní pouť skončila v Kostnici, kde byl 6. července 1415 upálen jako zatvrzelý kacíř (O rok později zde upálili dalšího Čecha - Mistra Jeronýma Pražského.). Nikdo tehdy netušil, jakou bouři v Čechách rozpoutá Husova smrt. „Husité“, jak je nazývali nepřátelé, odstartovali dlouholetý zápas o reformu církve, který vyvrcholil o sto let později vystoupením Martina Luthera. Ostatně on sám se k Husovi jako svému učiteli a předchůdci hlásil. V tomto smyslu přesáhlo husitství lokální hranice a stalo se tak součástí historie všech reformovaných církví. I toto hledisko - kromě památkového bohatství - přispělo k zapsání Prahy na seznam významných památek světa UNESCO.

Hodnocení: (hodnotilo 81 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info