Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Boje v severní Africe

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Boje v severní Africe
 
Titulek: Boje v severní Africe
Datum vložení: 16.11.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Po pádu Francie stála britská vojska osamocena proti italské přesile.Italské jednotky se pokoušely dobýt Egypt, ale britská ofenzíva na přelomu let 1940/1941 je zatlačila z Britského Somálska. 5.4 1941 byla Brity obsazena Addis Abeba.
Neschopnost Italů přiměla Hitlera vyslat na černý kontinent Afrika-Korps pod velením maršála Romela. Romel postupoval rychle, ale stále odolávala pevnost Tobruk ,obsazen australskou divizí a zásobován z moře. U Tobruku bojoval také český dělostřelecký pluk podplukovníka Karla Klapálka.
Britská 8. armáda generála Mongomeriho, doplněná o americkou výzbroj a tanky Sherman a General Grant, zastavila jeho jednotky u El Alamejnu.Romel v této bitvě přišel o většinu tanků a stáhnul se do Tunisu.
V listopadu 1942 se v Africe vylodil 2. sbor generála Eisenhovera a společně s jednotkami Svobodných Francouzů pomohly Britům zničit zbytky německých a italských jednotek. V roce 1943 válka v Africe končí.

Hodnocení: (hodnotilo 53 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info