Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Romantismus

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Romantismus
 
Titulek: Romantismus
Datum vložení: 26.3.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Romantismus – z latinského, anglického a francouzského romantic – napínavý, často odchylný od skutečnosti, dobrodružný, nevšední, citový, původně od slova román/ roman – rozsáhlé výpravné dílo. Romantismus je poslední velký evropský umělecký sloh. Realizoval se na konci 18. a v první polovině 19. století. Byl připravován uměleckými směry druhé poloviny 18. století, zejména preromantismem. Vznikl jako reakce na osvícenství s jeho racionalismem, na první průmyslovou revoluci a na krizi po Velké Francouzské revoluci a za napoleonských válek.
V literatuře se rozvinuly všechny jeho základní rysy: obraznost a citovost převládají nad rozumovostí. Je oblíben návrat do historie, romantičtí spisovatelé se přiklánějí k přírodě. Typický je individualismus a subjektivismus. Svoboda jedince i svoboda národa jsou povýšeny na nejvyšší hodnoty. Romantický hrdina často splývá s autorem. Často jím bývá loupežník nebo poutník. Osamělý, ale necítí potřebu společnosti, touží po lásce – ta je nešťastná – miluje jen vysněný ideál.
- doba revolucí a doba osvobozování národů
- rozvoj kapitalismu a vznik národnostních států
- vznikl rozpor jedince se společností
- hudba : K.M. Weber, Beethoven, Shubert, Schuman, Chopin, Rossini
- malíři : Delacroix, F. Goya
Karel Hynek Mácha (1810 – 1836)
Poezie: „Máj“ – lyricko-epická báseň
Próza: „Cikáni“ – hrdinové žijící na okraji lidské společnosti
„Márinka“ – povídka ze života pražské chudiny
„Kat“ – román z doby Václava IV.
Karel Sabina (1813 – 1877)
Dílo: „Oživené hroby“ – román, vězeňský deník
„Úvod povahopisný“ – podrobná studie o K. H. Máchovi

Hodnocení: (hodnotilo 117 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info