Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Proces hominizace (polidštění)

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Proces hominizace (polidštění)
 
Titulek: Proces hominizace (polidštění)
Datum vložení: 15.4.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Proces hominizace (polidštění)

Je proces, který zahrnuje vývojové změny v tělesné stavbě člověka. Tak se odlišili moderní lidé od svých předků.

1. Faktor související s hominizací je napřimování postavy, odrážející se na stavbě páteře, dlouhých kostí končetin a pánevních kostí.

2. Typický jev, který směřuje hominizačnímu procesu je pokračující zdokonalováni stavby, diferenciace a funkce ruky.

3. Během hominizace postupně dochází k ústupu zvířecího vzezření obličeje, tj. obličejová část lebky je orientovaná více vertikálně. Zvětšuje se mozek a tím i klenutí lebky.

4. S napřimováním postavy postupuje i diferenciace nohy. Na chodidle se více objevuje tendence k tzv. dvojité klenbě, tedy ke klenutí chodidla v podélné i příčné ose, jež je nezbytné pro dokonalou bipedii (chůzi po dvou).

5. Dalším ze znaku hominizace je méně nápadný, ale duležitý je stavba chrupu, tvar zubního oblouku a tvrdého patra. V chrupu se postupně zmenšují přední zuby (řezáky a špičáky). Stále více se vyhraňuje "všežravý" (omnivorní ) charakter premolárů (třenový zub) a molárů (stolička savců).

Srovnání tvaru zubního oblouku gorily zástupce lidoopů (vlevo) a člověka (vpravo).
Z hlediska morfologického bývají ve vývoji člověka vytyčovány tři skupiny znaků, tzv. tři funkční komplexy hominizace.

První skupina znaků - zahrnuje změny ve tvaru hrudníků a s tím souvisící pohybové uvolnění horních končetin, umožňující jejich rotaci v ramenním kloubu.

Druha skupina znaků - souvisí s napřímením postavy a bipedií,
soustřeďuje se na úpravy pánve a dolních končetin.

Třetí skupina znaků - shrnuje úpravy na lebce (např. výrazné zvětšení mozkovny, posun týlního otvoru na bázi lebky atd.) a v chrupu, morfologické a funkční dotvoření ruky.

Hodnocení: (hodnotilo 158 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info