Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Stoletá válka- období

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Stoletá válka- období
 
Titulek: Stoletá válka- období
Datum vložení: 30.6.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
První období stoleté války(1337 - 1360)

♠Angličané mají ve Francii hospodářské zájmy, a tak dochází k válce
♠spojencem Ang→ Flandry, Fra →Skotsko
-námořní bitva u Sluys → nadvláda Ang nad kanálem La Manche
-1346 vítězství Edvarda III. a jeho syna Černého prince v bitvě u Kresčaku
→sesednutí z koní a bojovaní pěšky ; Angličané ?poprvé použítí palných zbraní?
→ † český král Jan Lucemburský, spojenec fra krále
→Edvardův syn princ z Walesu, zvaný Černý princ, ocenil chrabrost slepého krále tím, že do svého znaku přijal tři pera z chocholu jeho přilby a za své přijal i jeho heslo Ich Dien (Sloužím)
♠Fra vojsko ze šlechtické jízdy, kterou doprovázely oddíly měšťanů a žoldnéřů- šlechta měšťany a žoldnéři opovrhovala -tragické porážeky.
♠Ang + dlouhé luky Fra - dlouhá kopí a těžké meče
-1347 dobyli Angličané přístavní město Calais
-1356 Bitva u Poitiers Fra→ poražena Černým princem, fran. král Jan II. → zajat
♠povstání pařížských měšťanů, sedláků (Jacquerie)
-roku 1360 podepsán mír - Ang získala nová území, Fra musí vyplatit krále Jana II. ze zajetí (asi 3 miliony dukátů) → ten ale †

Druhé období stoleté války(1360 - 1374)

♠Na fra trůnu ( Dauphin ) Karel V. = zvaný Moudrý - zbavil zemi loupeživých band, podporoval vědy a umění, rozšířil Paříž, zvelebil Louvre a založil několik zámků.
→Fra reformovala armádu (dle ang vzoru) ; armádu tvořili dobře placení žoldáci, využívali střelný prach při obléhání ; bránili města a vyhýbali se velkým bitvám.
♠Syn Filipa Smělého -Jan Neohrožený nechal zabít Ludvíka Orleánského →občanské války mezi stranou burgundskou a orleánskou.
♠uzavřen mír výhodný pro Fra a na 41 let pauza

Třetí období stoleté války(1415 - 1453)

- 1415 vylodění v Normandii (král Jindřich V. )
♠Fra→boje o moc ; Ang dobili Paříž, Jindřich V. se stává fra regentem (regent zastupuje nepřítomného panovníka) ; po smrti Jindřicha V. → vládne (9 letý) JindřichVI. ; fra šlechta dosadila na trůn Karla VII (lenivý mladík) -dva králové → válka ; proti ang nadvládě propuklo lidové povstání, v čele stála Jana (Johanka) z Arku (Panna orleánská) → útok na město Orleáns. , úspěch, ale Burgunďané (fra spojenci Ang) Janu zajali a vydali Angličanům →poprava - Fra vyhrála, Anglii už ve Francii patřil jenom přístav Calais

Hodnocení: (hodnotilo 52 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info