Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karolínská renesance

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Karolínská renesance
 
Titulek: Karolínská renesance
Datum vložení: 21.5.2011

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Karolínská renesance = znovuzrození ve stylu antiky, ovšem antikou se jen inspirovala. Dala pevný základ nového slohu, kterým byl románský.
Karolínská renesance se dá chápat jako reforma, která byla řízena Karlem Velikým ( 8. – 9. století ). Karel Veliký na počátku Karolínské renesance vydal dva důležité dokumenty, jednak tzv. Admonitio generalis ( všeobecné napomenutí )
a Epistula de litteris colendis.
Hlavním úkolem reformace byl ten, že se měl sjednoti jazyk,
aby si rozlehlá říše rozuměla. Každá část říše měla odlišný jazyk a odlišné písmo, co bylo rozumět v jednom kraji, nebylo rozumět v jiném. Reforma se zejména týkala školství, písma a gramatiky. Jazykem měla být latina.
Samozřejmě, že se reforma dotýkala i náboženství, zejména liturgie (bohoslužby). Díky Karlu Velikému se prosadila liturgie římská a ostatní, jako např.mosarabská, irská , zanikly.
Díky dvoum předpokladům se reforma prosadila. Jednak díky tomu,
že na dvoře byli lidé , kteří latinu ovládali. Nechal na svůj dvůr povolat spoustu jiných učenců, aby latinu šířili dále. Jedním z nejdůležitějších lidí byl anglosazský mnich Alkuin z Yorku.
A také díky tomu, že nechal vybudovat spoustu nových klášterů,
ve kterých vznikaly školy, které vyučovaly písaře, kteří opisovali knihy.Nejznámější školou se stala palácová školy v Cáchách, kam se Karlův dvůr často přemisťoval
Důvod proč Karel reformu prosazoval, nebyl ani tak z jeho lásky ke kultuře ( neuměl skoro psát ani číst), spíše pak politický. V jednotném jazyce sledoval budoucí společnou správu země. Úředníci by se mohli dorozumívat spolu jednoduššeji, aby byla říše centralizovaná a aby centra měla co nejméně pravomocí a poslouchala úřední státní správu.
Nejdůležitějsími stavbami byly již zmiňované kláštery. Jednak zde vznikaly písařské školy a také se zde opisovaly knihy a doplňovaly se malbami. Jednalo se především o biblické texty a spisy antických autorů.
Architektura:
Charakteristické znaky: - těžká klenba (valená nebo křížová)
- opracované kamenné zdivo
- silné pilíře a sloupy
- malá okna a dveře
typ centrálního kostela
jedna loď, čtvercový či kruhový půdorys
typ podélného kostela
více lodí, křížový půdorys

Rotunda sv. Víta
– nachází se na území dnešní katedrály sv. Víta
- založena kolem roku 930 n.l.
- jsou zde uloženy památky 2. pražského biskupa Vojtěcha a ostatky knížete Václava
Katedrála Panny Marie
- v Cáchách
- kolem roku 788
- od 10. – 12. stol. zde byli korunováni panovníci na římské krále
Malířství:
Inspiruje se v antice. Uplatňují se zde nástěnné malby, vitráže a desková malba. Hlavně náboženská motivy. Rozšířena je výzdoba knih.
Příklady :
- Ježíš v mandorle (elipsovitý typ svatozáře)
- Bohatě vyzdobený Kodex vyšehradský – malba zachycující korunovaci Vratislava I.

Hodnocení: (hodnotilo 55 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info