Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Velká světová hospodářská krize - začátek 20. stol.

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Velká světová hospodářská krize - začátek 20. stol.
 
Titulek: Velká světová hospodářská krize - začátek 20. stol.
Datum vložení: 23.2.2012

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Velká krize
• Vše začalo v říjnu 1929 na burze v New Yorku – byl to začátek nečekané a o to zhoubnější světové hospodářské krize. Z USA se s určitým zpožděním přenesla také do Evropy a to znamená, že i k nám.
• Větší zásahy států do hospodářství.
• Co to znamenalo?
o Vedla k velkému omezení výroby, poklesu mezd, propouštění z práce, tím se zvýšila nezaměstnanost a díky malým mzdám i možnost nakupovat zboží, takže se zdálo že z krize není úniku.
• Jak na krizi mohli reagovat státy?
o Mohli provozovat protekcionářskou politiku – zavést větší cla při převozu cizího zboží do země a tím více podporovat vlastní průmysl a zemědělství.
o Stát také podporoval podniky, ve kterých bylo třeba zaměstnáno hodně lidí (nebo na nich měl jiný zájem) tak, že jim dával nějaké příspěvky.
• Jsou také zaváděny nové stroje, které vyrábí lacinější a modernější zboží s menším počtem lidí, které jsou k jejich provozu potřeba – proto se také nezaměstnanost snižuje pomaleji, než stoupá výroba.
• Krize v Československu
o Výroba klesla až na 60% procent oproti roku 1929 a řády nezaměstnanosti prudce rostly.
o Byl také přijat kartelový zákon – byl namířen proti větším podnikům, které díky větším kapitálům tak překonávali lépe krizi a mohli se tak lépe zmocnit monopolu ve výrobě určitého druhu zboží a tím pádem si i libovolně určovat ceny zboží a v této době by jim díky tomu nemohli konkurovat malé a střední podniky.
o Byla provedena i částečná devalace (znehodnocení) naší měny – toto opatření „zlevnilo“ naše zboží na cizích trzích a tím pádem i umožnilo větší vývoz.
o Nezaměstnaní pořádaly různé hladové pochody a ti co ještě práci neztratili se stávkami snažili zabránit snižování mezd.
o Situace ale využívali i politici, především KSČ – demagogickými sliby se jim opravdu podařilo získat část veřejnosti na svoji stranu.
o Hospodářský rozmach nastal až v polovině 30. let.

Hodnocení: (hodnotilo 12 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info