Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bostonské pití čaje

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Bostonské pití čaje
 
Titulek: Bostonské pití čaje
Datum vložení: 3.2.2014

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Psal se rok 1773 a v Bostonu se schylovalo k pravděpodobně nejdrsnější události v historii čaje. Boston a celá Amerika byla tenkrát pouhou kolonií Británie, kde byl vydán nový tzv. "čajový zákon", který ukládal ještě vyšší daň za dovoz čaje.

Kolkový zákon (povinnost lepit v Americe kolky na mnoho druhů zboží) a Townshendovy zákony (uvalení cel na dovoz běžně dováženého zboží do Ameriky) rozhněval americké kolonisty, protože výše daní byla nepřiměřeně vysoká. Jedním z protestujících byl John Hancock, který byl několikrát obviněn z pašování čaje a prodávání za výrazně nižší cenu. Hancock organizoval bojkot čaje, který z Číny dovážela britská Východoindická společnost, jejíž prodeje v koloniích rychle klesly z 145 000 kg na pouhých 240 kg. V roce 1773 se společnost začala topit v dluzích, měla obrovské zásoby čaje, ale téměř žádný odbyt, protože pašeráci jako Hancock dováželi čaj bez placení cel. Britská vláda proto přijala Čajový zákon (dovoloval společnosti prodávat čaj v koloniích nezdaněný za ceny nižší, než za jaké jej nabízeli pašeráci). Protesty probíhaly ve více větších a známějších městech, ale do historie se zapsal pouze Boston.

Kolem 28. prosince dopluly do bostonského přístavu tři anglické lodě s čajem. Radikálové v čele se Samuelem Adamsem byli rozhodnuti zabránit vyložení čaje. Samuel Adams dal příkaz své skupině, aby vykradli obchody s Indiánským oblečením. Skupina 50 mužů přestrojená za indiány v jejich typickém oblečení, se sekerou a párem pistolí, se přemístila do blízkosti Griffinského přístaviště, kde byly zakotvené právě ony tři lodě s čínským čajem, jehož cena v přepočtu do dnešní doby byla bezmála 200 000 KČ. Skupina rozbila 342 beden a jejich obsah vyházeli do moře.

V roce 1844 byla uzavřena smlouva USA s Čínou ohledně zásobování čajem, takže od této doby byli Američané na Evropě naprosto nezávislí, alespoň co se čaje týkalo.

Tato událost byla bohatě kritizována britskými i americkými úředníky. Například Benjamin Franklin (americký státník, zakladatel americké demokratické kultury) zastával názor, že by všechen čaj měl být znovu zaplacen, i kdyby ho měl platit on sám. Následkem této události byl přístav uzavřen a byly vyhlášeny další související zákony(například Nepřijatelné zákony a nebo Donucovací zákony).

Bostonské pití čaje bylo jedním z případů, které vedly k Americké revoluci za nezávislost.

Hodnocení: (hodnotilo 25 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info