Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Laser

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Fyzika > Laser
 
Titulek: Laser
Datum vložení: 24.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Laser

Kdyby se vás někdo zeptal,jaké znáte nejjasnější,nejintenzivnější světlo,asi byste mu řekli,že světlo sluneční,ale mýlili by jste se.Světlo z laserů je ještě jasnější,ve skutečnosti je to nejostřejší světlo,jaké dosud známe.Laser produkuje uzounký paprsek barevného světla,který je tak intenzivní, že propálí dírku i v oceli a zároveň tak úzký a rovný, že ho můžeme přesně zacílit na maličké zrcadlo na Měsíci, vzdálené 384 401 km.
První laser sestrojil roku 1960 vědec Theodore Maiman. Laserový svazek vytvořil tak, že do speciální tyče z umělého rubínu vysílal záblesky obyčejného světla.Dnešní lasery pracují s rubínem,ale i s mnohými dalšími materiály.Plynové lasery využívají například plyn Argon,který produkuje nízkoenergetický svazek paprsků., ideálně vhodný pro přesné a choulostivé chirurgické operace.Naproti tomu výkonné lasery z pevných látek produkují svazek pomocí tyčí krystalů,jakým je například Smaragd.

Využití laserů
Lasery se používají v průmyslu na vrtání oceli,na přenosnou a rychlou výrobu mikročipů.
Stavební inženýři pomocí nich mosty a mrakodrapy s milimetrovou přesností.V telefonní síti využívají na jasný a rychlý přenos hovorů optickými vlákny,lékaři je využívají při léčení rakoviny a choulostivých očních operacích.

Hologramy
Hologram je fotografie vytvořená s pomocí laserového světla,Vidíme na ní trojrozměrný obraz předmětu tak jak je tomu v reálné skutečnosti.Hologramy vznikají rozdělením laserového svazku na dva.
Jeden svazek tzv. referenční směřuje přímo na fotografický film,druhý dopadá nejprve na hologramový předmět a tím si poruší uspořádanou strukturu světelných vln.Film zachytí způsob,kterým je nanesený předmětový svazek rozhází neporušený referenční svazek a vytvoří tak trojrozměrný obraz předmětu.

Hodnocení: (hodnotilo 93 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info