Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vzducholoď

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Fyzika > Vzducholoď
 
Titulek: Vzducholoď
Datum vložení: 28.3.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Všechny typy vzducholodí jsou složeny z balónu ve tvaru doutníku naplněného plynem a z gondoly,která je pod balónem.Balón byl u prvních vzducholodí složen z bavlněné látky,která byla nasycena gumou,později byla nahrazena neoprenem a dacronem.Obvyklé plyny používající se k létání vzducholodí jsou vodík a helium.Vodík se používá k létání ve vzducholodích kvůli tomu,že je nejlehčí známý plyn a tak může unést velkou hmotnost,ale bohužel je také velmi hořlavý a tím způsobil již mnoho havárií.Helium neunese tak velkou hmotnost,ale za to je bezpečnější,protože je nehořlavé.První vzducholoď byla skonstruována Henrim Giffardem ve Francii v roce 1852.Giffard postavil 160 kilogramový motor,krerý vyvinul sílu 3 koně.Bálón byl dlouhý 44 metrů a byl naplněn vodíkem.Vyletěl z Paříže a uletěl asi 30 km.Mnohem úspěšnějším konstruktérem dalších vzducholodí byl hrabě Ferdinand von Zeppelin,krerý dokončil svou první vzducholoď LZ-1 v roce 1900.Byla 128 metrů dlouhá a měla průměr 11.6 m.Tato vzducholoď měla 2 motory,které měly výkon 16 koní a rychlost byla 32 km za hodinu.Zeppelin zlepšoval své vzducholodě během 1. světové války a mnoho z jeho vzducholodí byly využity při bombardování Paříže a Londýna.V letech 1920 až 1930 pokračovalo konstruování vzducholodí v Evropě a USA.Vzducholodě se vracejí po šedesáti letech na scénu. Jsou vybaveny nejmodernější technikou a mají sloužit k přeprave velmi težkých a objemných nákladů, ale i k přepravě cestujících nebo výzkumu životního prostředí. Dokonce jsou schopny vyhledávat v terénu zákeřné nášlapné miny.

Hodnocení: (hodnotilo 122 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info