Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Rozvody maželství

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Občanská nauka > Rozvody maželství
 
Titulek: Rozvody maželství
Datum vložení: 9.1.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Rozvod manželství

Příčiny rozpadu manželství
Příčinou rozpadu manželství bývá závažné porušování právních nebo morálních povinností jednoho z manželů např. nevěra, opuštění manžela, ubližování manželovi na zdraví nebo jeho chování. Kromě toho jsou i případy, kdy příčina není v nesprávném chování manželů vůči sobě navzájem. K rozvodům např. dochází tehdy, když jeden z manželů spáchal trestný čin a byl odsouzen k mnohaletému trestu odnětí svobody nebo když onemocněl duševní chorobou a soužití s tímto člověkem by bylo nebezpečné.

Podmínky rozvodu manželství
Existují protikladné názory na možnost zrušení manželství rozvodem. Katolická církev považuje manželství za svátost a v žádném případě nepřipouští rozvod, protože "Co Bůh spojil, člověk nerozděluj". Opačnou krajností je požadavek snadného rozvodu. Když někdo není v manželství štastný, navrhne rozvod, má se prý jeho požadavku vždy vyhovět, aby takový nešťastník nebyl nucen proti své vůli pokračovat v nevydařeném manželství. Státní orgány napomáhají upevňovat manželství, tak, že se snaží předcházet příčinám, které mohou vést k narušování manželských vztahů. Manželství se řeší rozvodem jen v odůvodněných případech.

Rozvodové řízení
Podle zákona o rodině soud může manželství na zákaldě návrhu jednoho z manželů rozvést, jsou-li vztahy mezi manželi tak hluboce a trvale rozvráceny, že nelze očekávat obnovení manželského soužití. Při rozhodování o rozvodu musí soud přihlédnout k zájmům nezletilých dětí. V průběhu rozvodového řízení soud zjištuje příčiny, které vedli k rozvrácení manželství.

Hodnocení: (hodnotilo 243 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info