Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pěstování konopí pro průmyslové účely

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Pěstování konopí pro průmyslové účely
 
Titulek: Pěstování konopí pro průmyslové účely
Datum vložení: 14.8.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Z konopí se nezískává jen marihuana, ale dá se využít i pro mnoho dalších a světu přínosnějších účelů.

Například z jednoho hektaru konopí je možné získat až 1920 GJ energie a získaná fytomasa je dvakrát výhřevnější než hnědé uhlí a to při nižším obsahu popelovin.

Z konopí lze vyrábět papír mechanickou ekologičtější cestou (bez použití dioxinu). Zatímco stromy rostou desetiletí, konopí by množství vlákniny na papír vydalo každý rok. Dokázalo by pokrýt celosvětovou spotřebu papíru, aniž by se vůbec musely kácet lesy. Kořeny konopí by navíc dokázaly zabránit jevům vznikajícím po odlesnění, např. erozím půdy, zanášení koryt řek apod. )

Semena konopí obsahují olej, který je výjimečný vysokým obsahem mastných kyselin. Olej se hodí i pro kosmetiku, neboť má na kůži a vlasy stejně příznivé účinky jako oleje z avokáda, mandlí nebo jojoby. Posiluje také imunitní systém kůže a těla.

Z konopného oleje se také mohou získávat tensidy, látky aktivní při praní. Vědecké testy nezávislých institutů potvrdily, že konopné tensidy jsou již po 7 dnech stoprocentně odbourány.

Konopí neklade žádné zvláštní nároky na půdu a nevyžaduje tolik hnojení jako jiné plodiny.

Podle poznatků vědecké akademie Chinas zadrží konopné oblečení 95 % UV záření, přičemž jiné textilie absorbují jen 30 – 40 %. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že nejstarší známé tkané vlákno bylo konopné a vyrábělo se již před deseti tisíci lety. Také vůbec první džíny Levi´s Strauss byly vyrobeny pro účastníky zlaté horečky v roce 1849 právě z konopné plachtoviny. Vlákno totiž muselo vydržet vlhkost a nerozpustit se, kapsy u kalhot se nesměly potrhat ani tehdy, když v nich byly zlaté valouny.

Konopí je odolné proti horku. Této vlastnosti využívá letecká společnost CrossAir a testuje konopí jako izolační látku při stavbě letadel.
Konopná drť (prodávající se pod obchodním názvem Isochanvre – izolační konopí) může být použita jako stavební nebo izolační materiál.

Cokoli, co se vyrábí z uhlovodíků obsažených v ropě, se dá stejně snadno vyrábět u uhlovodíků obsažených v zemědělských plodinách. Konopná vlákna tak můžou nahradit umělé hmoty.

Vlákny z konopí, ale i lnu, a sisalu, zkouší konstruktéři nahradit skelná vlákna pro zpevňování dílců z umělých hmot. Je reálný výhled, že tyto materiály budou vhodné i pro výrobu venkovních dílů karoserií, pro interiéry se totiž již osvědčily.


Pěstování konopí pro průmyslové účely v ČR

Pěstování konopí v České republice od 1. 1. 1999 spadá pod Zákon o návykových látkách a pod změny některých dalších zákonů ze dne 11. Června 1998. V České republice jsou uznané a povolené tři odrůdy konopí setého: Rastislav, Unico a Compolti. V klimatických podmínkách naší vlasti je obsah omamných látek (THC) v těchto odrůdách od 0,005 – 0,089 %. Pro výrobu drogy je nutný obsah THC minimálně 8 %. Z tohoto řádového rozdílu je tedy vidět, že možnost výroby drogy z povolených odrůd je u nás téměř vyloučena. Podle znění zákona o návykových látkách se u nás nevyžaduje povolení k získání, skladování a zpracování konopí k průmyslových účelům (pro vlákna a semena) a pokusnickým, jakož i obchodu s konopím za těmito účely. Zakázáno je ovšem získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrokannabinolů z rostliny konopí… . K vývozu a dovozu konopí pro výrobu vláken a semen a pro pokusnictví se u nás nevyžadují žádná povolení. Zakazuje se ovšem pěstovat druhy a odrůdy konopí ze skupiny Cannabis, které mohou obsahovat více než 0,3 % THC.

Osoby pěstující konopí na ploše větší než 100 metrů čtverečních jsou povinny hlásit ministerstvu zemědělství na jaře zamýšlený a na podzim skutečný rozsah pěstování konopí. Pokud někdo některé zákonné nařízení poruší, může ho čekat nejen pokuta, propadnutí věci ale i vězení v rozsahu od 3 do 5ti let.

Koncem letošního roku skončí tříletý projekt ministerstva zemědělství (Vhodnost a pěstování konopí pro průmyslové využití v České republice) zaměřený na posouzení a doporučení zahraničních odrůd konopí setého pro pěstování v půdních a klimatických podmínkách České republiky. Až nové tisíciletí tedy rozhodne, zda se i u nás podaří zavést konopný průmysl.

Hektarové výnosy:
Celková váha: 50 – 60 tun
Seno po pražení: 7 860 kg
Zelené suché seno: 9 600 kg
Drť: 3920 kg
Vlákna: 2 370 kg

Hodnocení: (hodnotilo 60 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info