Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dýchání, fotosyntéza

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Dýchání, fotosyntéza
 
Titulek: Dýchání, fotosyntéza
Datum vložení: 3.11.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
POROVNÁNÍ :

fotosyntéza:
- jen v buňkách s fotosyntetickými barvivy
- jen na světle
- CO2 a H2O vstupují do reakcí
- O se uvolňuje
- hromadí se energeticky bohaté látky, hmotnost rostliny se zvyšuje

dýchání:
- ve všech buňkách
- na světle i ve tmě
- CO2 a H2O se uvolňují
- O se spotřebovává
- zásobní látky se spotřebovávají, hmotnost rostliny se snižuje


DÝCHÁNÍ
Dýchání nebo respirace je proces výměny plynů kyslík a oxid uhličitý mezi organismem a jeho externím prostředím (dech). U člověka se odehrává v plicích.
Samotným pojmem respirace se označuje také buněčné dýchání, což je užití kyslíku k oxidaci zásobních látek získaných fotosyntézou v metabolismu organických molekul.


FOTOSYNTÉZA
Zelený list - fotosyntéza probíhá v listech rostlin za pomoci zeleného barviva - chlorofylu

Fotosyntéza je biochemický proces, při kterém se mění přijatá energie světelného záření na energii chemických vazeb. Využívá světelného, např. slunečního záření a tepla k syntéze energeticky bohatých organických sloučenin – cukrů z jednoduchých anorganických látek – oxidu uhličitého (CO2) a vody. Proces probíhá v chloroplastech díky fotosyntetickým barvivům, zejména chlorofylu. Organismy, které zajišťují svoji potřebu energie pomocí fotosyntézy se nazývají autotrofní resp. autofototrofní. Fotosyntéza je velmi složitý, několikastupňový proces a některé otázky týkající se jejího průběhu dosud nejsou dostatečně objasněny.
Fotosyntéza je z hlediska existence současného života pokládána za nejdůležitější biochemický proces. Bez ní by biosféra v současné podobě nebyla zásobena organickými látkami nebo jen ve velmi omezené míře (chemoautotrofními bakteriemi). Organické látky vytvářené při fotosyntéze spotřebovávají při své výživě heterotrofní organismy, mezi které patří i člověk.

Hodnocení: (hodnotilo 180 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info