Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Život v moři

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > Život v moři
 
Titulek: Život v moři
Datum vložení: 6.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Životní prostředí moří a oceánů, domov mnoha druhů velryb, se nachází v neustálém ohrožení důsledky lidské činnosti, např. změnou klimatu, ubýváním ozonu, toxickým znečištěním a stále intenzivnějším rybolovem.

Tyto faktory ohrožují celistvou síť života v oceánech, především plankton, tzn. organismy, jež jsou základem všech oceánských potravních řetězců. Změny v množství a složení planktonu ovlivňují stabilitu populací na vyšších úrovních potravinového řetězce a velryby, které stojí na jeho vrcholu, jsou změnami v produktivitě planktonu obzvláště zranitelné.

Pravděpodobné jsou však i další přímé účinky důsledků lidské činnosti na velryby.

Pokles některých populací oceánských savců je dnes spojován s nedostatkem potravy vyvolaným zintenzivněním komerčního rybolovu. Rostoucí výskyt perzistentních organických látek (POPs), jako jsou pesticid DDT a polychlorované bifenyly, mohou zapříčiňovat poruchy rozmnožování a jsou možnou příčinou oslabení jejich imunitního systému.

Čím dál větší počet odborníků zabývajících se velrybami znepokojeno skutečností, že míra hluku pocházející z lodní dopravy, průzkumu ropy a plynu a jiných zdrojů může narušit normální chování velryb, vyhánět je z jejich lokalit a zasahovat do jejich komunikace. Vysoká hladina hluku může být přímo škodlivá pro jednotlivé velryby tím, že ovlivňuje úspěch při rozmnožování a má tedy dopad na úroveň populace.

Některé z těchto faktorů mají kumulativní efekt a dá se očekávat, že pokud působí společně, mohou způsobovat ještě větší škody. Ze všech hrozeb, kterým velryby čelí, je komerční lov velryb jediná, kterou můžeme jednoduše a levně omezit. Přesto Japonsko a Norsko pokračují v tlaku na obnovení komerčního lovu velryb. Ve snaze o záchranu velryb je cokoli menšího než preventivní přístup nepřijatelné. Neúspěch v tomto ohledu může zhasit veškeré naděje na dlouhodobou ochranu světové populace velryb.Napsal blord10

Hodnocení: (hodnotilo 84 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info