Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hrad Pernštejn

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Umění a Hudba > Hrad Pernštejn
 
Titulek: Hrad Pernštejn
Datum vložení: 20.5.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hrad Pernštejn

Mohutný a působivý hrad se vypíná na kopci nad městečkem Nedvědice v Českomoravské vrchovině. Výstavba hradu byla započata pravděpodobně v 1. polovině 13. století. Hrad Pernštejn vznikl jako hlavní sídlo šlechtického rodu, který měl v erbu černou hlavu zubra se zlatým kruhem v chřípí. Rod pocházel z pánů z Mendlova na jižní Moravě. Jádro hradu - s trojhranným půdorysem a oblou věží - stálo již v 13. století. V této době za Vratislava z Pernštejna bylo k jádru přistavěno tolik přístavků, chodeb a arkýřů, že se samotné jádro úplně ztratilo. Přispěla k tomu i skutečnost, že hrad byl opatřován novým, složitějším opevněním: třemi věžemi na rozích vnitřního dvora a dvěma předdvořími, z nich vnější mělo při první bráně předsunutou dělovou baštu. Až do poloviny 16. století pak probíhaly rozsáhlé přestavby. Po celé toto období byl hrad a panství v držení pánů z Pernštejna. Od 17. století se majitelé hradu poměrně rychle střídali. V roce 1818 jej získal rod Mitrovských, který hrad vlastnil až do roku 1945. Patří mezi nejzachovalejší hradní stavby u nás zejména proto, že nebyl nikdy dobyt, ani jinak válečně poškozen.

Hodnocení: (hodnotilo 82 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info