Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Byzantské centrální stavby

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Byzantské centrální stavby
 
Titulek: Byzantské centrální stavby
Datum vložení: 29.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kromě chrámů na podélném půdorysu se v Řecku rozvíjel také nový typ centrální sakrální stavby. Jejich tvar měl tvar rovnoramenného kříže s vyvýšenou klenbounad ústředním prostorem. Tato klenba byla nesena buď pilíři nebo sloupy, někdy i dvěma sloupy. Oltářní prostor je oddělen kamennou zástěnou,zvanou ikonostrasis. Po stranách za ní jsou dva prostory pro liturgické účely, pasoforia-prothesis a dikon. K nim na výcodní staně přiléhají tři apsidy. Před nertexem na západní straně bývá přisunuta ještě předsíň -exonartex. Vnitřní prostor chrámu je bohatě zdoben biblickými náměty a motivy ze života svatých. Vnější fasáda je kombinována z neomítnutých cihel a kamene. V pozděbyzantském období se staly již menší dvoj nebo trojlodní chrámy menších rozměrů.

Pája

Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info