Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Karlův most

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > Karlův most
 
Titulek: Karlův most
Datum vložení: 4.6.2021

 

squareVClanku:
id='square-ir'


Nejstarší pražský most vznikl na místě Juditina mostu zbořeného r. 1342 povodní. Most je vybudován z pískovcových kvádrů a po obou stranách je opevněn věžemi (Malostranské mostecké věže, Staroměstská mostecká věž).

Praha se i díky kamennému mostu stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách. Stavba nového mostu začala na příkaz krále Karla IV. v roce 1357 9.7. v 5:31 ráno, přesně podle výpočtu královských astrologů. Stavba byla dokončena roku 1402. Řízením stavby byl pověřen Petr Parléř, most byl ale zcela dokončen až po jeho smrti počátkem 15. století. Most je postaven z pískovcových kvádrů, měří na délku 515,76 m a na šířku 9,5 m.

SousošíNa zábradlí je rozmístěno 30 soch a sousoší. Poslední sousoší které bylo umístěno 1928 je sv. Cyrila a Metoděje v roce. Sedící socha Karla IV. na Staroměstské mostecké věži má skutečnou podobu panovníka. Originály soch jsou umístěny v lapidáriu Národního muzea či v Gorlici na Vyšehradě.
Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info