Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lipnicovité

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Lipnicovité
 
Titulek: Lipnicovité
Datum vložení: 7.4.2006
Referát vložil: Mirka Kuldová

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Čeleď lipnicovité zahrnuje více než 600 rodů a asi 10000 druhů. S jejími zástupci se běžně setkáváme. Jde například o různé druhy trav, které jsou buď pěstovány v podobě trávníků, nebo volně, většinou plevelně, rostou na našich loukách. Některé druhy jsou důležitou složkou naší potravy (obilniny), nebo potravy býložravců. Některé druhy se také používají jako stavební materiál, např. bambus. Dlouholetým výběrem a záměrnou činností člověka vznikaly kulturní a stále užitkovější druhy a odrůdy, zejména obilnin.

Lipnicovité patří mezi jednoděložné rostliny, vytrvalé, méně často jednoleté, či dvouleté. Některé druhy druhotně dřevnatí, bývají však mohutnějších rozměrů. Stonek většinou typu stébla, kolénkatý (zřídka, skoro bez kolének), oblý, řidčeji zploštělý, dutý, jednoduchý a jen v květenství větvený. Listy obvykle úzce čárkovité, souběžně žilnaté, rozlišené v čepel a otevřenou nebo uzavřenou pochvu, střídavé, nebo dvouřadé; na rozhraní čepele a pochvy bývá někdy jazýček a na bází čepele bývají též ouška; řapík je vyvinutý jen velice vzácně. Květy zpravidla obou- , pořídku jednopohlavné, malé, zdánlivě bez květních obalů, ve skutečnosti však je má. Plodem je zřídka bobule, peckovice nebo nažka, většinou však obilka (pluchatá nebo nahá). Rozšířené jsou po celé zeměkouli, od tropů, až do studených pásů, na samotné hranice vegetace, často jako význačná nebo i převládající složka rostlinstva.


Čeleď lipnicovité obsahuje 9 čeledí, z nichž jen několik je významných:
Lipnicové
Rýžové
Prosové
Vousatkové
Bambusovníkové

Hodnocení: (hodnotilo 130 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info