Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hadi

Titulek: Hadi
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Řád: šupinatí
Podřád:hadi
12 čeledí, 42 rodů
a asi 2000 druhů.
Vyskytují se na celém světě kromě polárních částí.


Hadi náleží stejně jako ještěři do řádu šupinatých, neboť mají pokožku krytou šupinami. Chybí jim močový měchýř a většina z nich má pouze jednu plíci. Hadům zcela chybí sluch a většinou mají i špatný zrak. Jejich oči bez víček jsou překryty průhlednou blankou, která jim dodává strnulý skelný výraz. Kořist hadi nalézají pomocí dlouhého rozeklaného jazyka, kterým přenášejí vjemy do chuťového orgánu, a pomocí čichu. Většina krajt, hroznýšů a chřestýšů má navíc jamky vnímající teplo vyzařované tělem jejich kořisti.
Hadi jsou výhradně masožraví. Mohou díky velmi pohyblivým čelistem a roztažitelné kůži spolknout i mimořádně velkou kořist. Užovky ji polykají za živa, ale ostatní hadi kořist nejprve usmrtí: hadi škrtiči ji udusí smyčkami svého těla. Větší kořist hadi tráví několik dní. Vzhledem k pomalému trávení jedí hadi jen zřídka, mnozí obědvají nejvýše desetkrát ročně. Všichni mořští hadi, např. „vlnožil ploský“, jsou jedovatí a živí se drobnými rybami. Hadí zuby zahnuté dozadu neslouží ke žvýkání, ale k přidržení kořisti v tlamě. Jedovatí hadi mají v jedových zubech, fungujících jako injekční stříkačka, kanálek, jímž proudí jed.
Mladí hadi mají na konci tlamy umístěný vaječný zub, kterým při narození proráží skořápku vajíčka. Ten po několika dnech sám odpadne.
Hadi se pohybují bočním vlněním těla. Je pravda, že v některých oblastech světa zmijí přibývá, protože mnoho dříve pěstovaných pastvin zarostlo křovinami, které se staly hadům dobrým úkrytem. Naopak u nás je zmijí stále méně, a proto patří k chráněným druhům.
Několikrát do roka cítí had potřebu nové kůže. Nejprve se uvolní kůže okolo očí a na hlavě. Okolo čelistí to jde hůř, a proto se had otírá o větve nebo drátěné pletivo. Pak se ze všech sil tře o zem a kůže se svlékne jako ponožka.

Zajímavosti:
Kobra je jedním z mála hadů, kteří se dovedou plazit se zvednutou částí těla. Při vyrušení se vztyčí, rozevře svou kápi a syčí. Při ohrožení otevře tlamu a vystříkne jed až 2 m daleko.
Mamba zelená svým zbarvením splývá s listovým keřů.
Křovinář ostnitý patří do skupiny hadů s trojúhelníkovitým tvarem hlavy.
Bojga zlatá dovede plachtit vzduchem opisujíc tělem velké „S“.

Hodnocení: (hodnotilo 270 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info