Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hadi

Titulek: Hadi
Datum vložení: 24.4.2006
Referát vložil: Henrieta

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Většina hadů se pohybuje tak, že při plazení pohybují tělem a dostanou se přes každou nerovnost terénu. Hadi, kteří se takto pohybují, jsou na povrchu bezmocní. Hadi jsou tak dlouzí a štíhlí, že nemají v těle tolik prostoru na všechny vnitřní orgány, které mají ostatní obratlovci, takže mají například místo dvou plic jen jednu dlouhou.
V chladnějších částech světa během zimy hadi přezimují. Na jaře si hledají partnery. Po spáření klade většina samiček vajíčka, ale někteří hadi rodí živá mláďata.
Hadi mohou najít svou kořist pomocí svého dlouhého, rozeklaného jazyku, kterým kmitají nad zemí a zaberou jím větší plochu než jedním špičatým jazykem. Jazykem také sbírají malé pachové stopy po zvířatech, například po myších. Užovky chytají kořist, že ji popadnou a spolknou. Jiní, třeba krajty, ji svým tělem omotají a udusí, protože znemožní zvířeti dýchání.
Asi jedna třetina všech druhů hadů používá jed. Ten obvykle napadne nervový systém a kořist ochromí. Jed také pomáhá rozkládat potravu, takže jedovatí hadi tráví svou kořist mnohem rychleji než hadi nejedovatí. Jedové žlázy mají v zadní části horní čelisti. Jed vždy vstříknou do kořisti dutým nebo rýhovaným zubem, kterému se říká jedový zub. Jedový zub roste na pohyblivé kosti, která mu umožňuje, že se může složit, protože je tento zub tak velký, že by nemohl jinak zavřít tlamu. Hadi nemohou svou kořist kousat, jelikož mají zuby jako zahnuté jehly. Místo toho ji polikají celou. Had, který právě spolk velkou porci, bude mít na určitém místě vyboulené tělo. Aby mohli spolknout takové sousto, musí vysadit uprostřed a na stranách spodní čelist. Hadi mohou zabít nejen velká zvířata, ale i lidi.

Zmije mají dlouhý, dutý jedový zub v přední části tlamy.

K hadům, kteří mají jedový zub v zadní části tlamy, patří například Bojga africká.

Mezi škrtiče patří Krajta, Anakonda či Hroznýš.
KRAJTA: má nejen hezké zbarvení, ale jen občas se najde jedinec, který by byl kousavý. Obývá pobřeží Afriky a střední Afriku od Senegolu na západě po Súdán a Ugandu na východě. Mezi nejčastější chované a nejvíce známé druhy krajt patří krajta tygrovaná, která dorůstá 1,5 metrů a velké exempláře dorůstají až 8metrů.
HROZNÝŠ: hroznýš může klidně měřit 10 i více sáhů. Má trojhrannou hlavu, silné tělo a u konce ocasu zbytky zakrnělích nohou. Je to převážně noční lovec. Hroznýš není jedovatý. Útočí tím, že se kolem své oběti ovine a doslova ji rozdrtí. Je schopen se také stočený pozvednout a udeřit.

Hodnocení: (hodnotilo 188 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info