Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sovy

Titulek: Sovy
Datum vložení: 20.11.2006
Referát vložil: J.Ž.

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Řád sov zahrnuje více než 130 druhů, různých čeledí. Nejznámější jsou puštíci, výři a sýčkové. Sovy žijí na celém světě kromě několika ostrovů. Loví v noci, chytají malé živočichy, žáby, ještěry, hmyz a někdy i ryby.

Sovy mají skvělý zrak a ještě lepší sluch. I v naprosté tmě dokážou rozlišovat směry a původ zvuků. Sova má poměrně malý trup, ale velká načechraná křídla s měkkými letkami, díky nimž létá a útočí na kořist zcela nehlučně. Velké soví oči jsou sice málo pohyblivé a nemohou se otáčet v očních jamkách, ale díky pohyblivému krku dokážou sovy otočit hlavu o 270°, takže vidí i dozadu.

Největší evropská sova je výr velký (Bubo bubo). Jeho rozpětí křídel může dosahovat až 170 cm. Obývá rozsáhlejší lesy se skalnatými místy i kamenité stráně. Také se usídlí ve zřícenině hradu, kde má klid. Samice snáší vejce přímo na zem, např. pod skalní římsu. Sedí na nich sama, sameček jí přináší potravu. Mláďatům nosí kořist oba rodiče. Výr loví hlodavce, králíky i zajíce a různé ptáky. Neváhá napadnout i dravce, např. káně nebo jestřába. V době mimohnízdní je samotář.

Nejmenší sova v ČR se jmenuje kulíšek nejmenší. Měří přibližně
16 – 17 cm. Tento pták bývá často aktivní i přes den. Sedává rád v korunách stromů. Kulíšek obývá rozlehlé, smíšené a jehličnaté lesy, u nás především v západní a jihozápadní části území.
Nejmenší sova na světě je kulíšek trpasličí, který měří 13 cm.

Na listině ohrožených druhů se v současnosti nachází více než 20 druhů těchto nádherných nočních ptáků.

Hodnocení: (hodnotilo 261 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info