Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Včela

Titulek: Včela
Datum vložení: 18.10.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Včela (Apis) je rod blanokřídlého hmyzu, který zahrnuje čtyři významné opylovače kvetoucích rostlin, včetně nejpěstovanějšího medonosného sociálního hmyzu, včely medonosné.

Včela medonosná původně žila jen v Evropě, Asii a v Africe. Do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland byla přivezena až někdy v 17. století. Svá hnízda staví na chráněných místech přičemž jsou jednotlivé [plásty] umístěny vedle sebe. Má nejvyšší hospodářské využití. Včela indická ( Apis indica F.) žije v Indii, Číně, Japonsku a přilehlých oblastech Sibiře. V poslední době se dostává do popředí zájmu vědců, neboť je původním nositelem roztoče Varroa destructor. Na rozdíl od domestikovaných včel dovede s roztočem přežívat a od něj se i očistit. Včela květná ( Apis florea F.) žije pouze ve volné přírodě v Asii. Včela zlatá (Apis dorsata F.) žije v horských oblastech Indie. Včela Apis laboriosa byla objevena teprve nedávno, a to v Nepálu.

Kromě včel rodu Apis se do čeledi včelovití řadí tisíce druhů sociálního i samotářského hmyzu. Přestože včela jako taková je symbol sociálního způsobu života, druhově nejbohatší skupinu včel představují právě samotářské včely, jen v ČR žije kolem 600 druhů.

Žihadlo:
Včela má žihadlo opatřené zpětnými háčky. Když je zabodne do těla člověka, jiných savců nebo ptáků, není schopná je vytáhnout a následně hyne. Z hmyzího těla je však vytáhne bez potíží.

Včela bodá v případě obrany, případně žihadlem královna, která se první vylíhla z kukly, zabíjí ostatní nevylíhlé královny.Hodnocení: (hodnotilo 112 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info