Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

ZVÍŘECÍ MUMIE

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > ZVÍŘECÍ MUMIE
 
Titulek: ZVÍŘECÍ MUMIE
Datum vložení: 16.2.2008
Referát vložil: kacik

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Ve starověkém Egyptě se častěji než lidé mumifikovala různá zvířata. Mezi nejčastěji mumifikované druhy patřili kočky, krokodýli, psi, ptáci, ibis, rejsek, ryby.

Mumie krokodýlů:
Krokodýli byli mumifikování v ohromných počtech v Kom Ombo a také v Krokodilopolis. Zde fungovaly "krokodýlí zoo." Pečovateli byli kněží, kteří se starali o rozmnožování krokodýlů, o jejich potravu (maso), šperky, které byly krokodýlům nasazovány a mumifikaci. Lidé, kteří se chtěli zeptat Sobeka na nějakou otázku nebo požádat o pomoc, často přednášeli krokodýlí mumie a nejen dospělých jedinců, ale také krokodýlích mláďat nebo vejcí, která se také hojně prodávala.

Mumie koček:
Kočky byly pravděpodobně jedny z nejvíce mumifikovaných zvířat. Byly chovány v neuvěřitelných počtech, mnohdy jen za jediným účelem - následné mumifikace. Byly uctívány po celém Egyptě, nejvíce však ve městě Bubastis, které mělo za hlavní bohyni Bastet. Mumie koček, s vypracovaným zdobeným plátnem, mnohdy nebyly složeny z jediného "kusu" zvířete. Obvykle jejich hlava patřila dospělé kočce, zatímco tělo čtyřměsíčnímu kotěti. Takové mumie pocházely z 2. až 1. století př.n.l. Mnoho kočičích mumií obsahující celou kočku byly širší na spodku než na vrchu. Samozřejmě se tyto mumie ukládaly i do rakví, které byly vytvořeny ze dřeva, bronzu nebo hlíny.

Mumie ryb
Ryby byly uctívány v Mendesu, kde byla posvátnou bohyní Hatmehit. Přestože někteří tvrdili, že ryby byly nečistým stvořením (údajně pozřely Usirův pohlavní úd, když Sutech rozptýlil části jeho těla po Egyptě), a tak se někteří vyhýbali rybímu jídlu. Ale podle některých byla ryba Oxyrhynchus svatá, protože byla stvořena ze zranění Usira. Rybí mumie nyní pomáhají vytvořit obrázek toho, jak vypadala vlastně divočina v starověkém Egyptě.

Hodnocení: (hodnotilo 33 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info