Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Síťokřídlí hmyz

Titulek: Síťokřídlí hmyz
Datum vložení: 6.5.2008
Referát vložil: gecko

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Název této skupiny hmyzu je odvozen od velmi husté žilnatiny křídel. Jejich potravou je drobný hmyz, který tráví mimotělně a jsou velmi užiteční. Nejvýznamnější zástupci jsou Zlatoočka obecná nebo Mravkolev běžný. Mají proměnu dokonalou.

Zlatoočky špatně létají a jsou malé. Mají také velká křídla, která mohou být zbarvena do zelena. Jejich oči jsou velké a zlatavé a tím jsou nápadné. Zlatoočky a jejich larvy jsou velkými nepřáteli mšic, protože se jimi živí. Zvláštností je, že přezimují v lidských obydlích.

Mravkolev obývá teplejší oblasti. Špatně létá a zdržuje se spíše na stéblech trávy. Jeho larva je velmi dravá a vyhrabává do země jamky a v nich číhá na kořist, kterou se nejčastěji stávají mravenci. Mravenec spadne na dno jamky a larva ho kusadly uchopí, usmrtí a vysaje.

Další zástupci : motýlovec jižní
zlatoočka velká
druhošíjka znamenaná
ploskoroh žlutý
strumičník zlatooký
denivka zlatohlavá

Zajímavosti:
Existuje asi 5000 druhů a v Česku se vyskytuje asi 70 druhů
Jsou celosvětově rozšíření
Larvy mají dutá kusadla
Jejich tělo je dlouhé 3-70mm a rozpětí křídel je až 1,5 cm
Odborný název pro síťokřídlé je neuroptera
U některých druhů dospělci nepřijímají potravu

Hodnocení: (hodnotilo 107 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info