Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

mihule potoční

Titulek: mihule potoční
Datum vložení: 20.9.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
KRITICKY OHROŽENÝ DRUH
Mihule potoční Lampetra planeri
Mihule ukrajinská Eudontomyzon mariae
- je tak jako její příbuzné zajímavým živočichem stojícím vždy na začátku výčtu obratlovců. Díky jejich skrytému způsobu života je většina lidí asi neměla možnost spatřit jindy než na jaře, kdy se dospělé mihule třou. Lépe ji znají snad jenom rybáři, zvídaví kluci a badatelé.

Po vytření se z jiker vylíhnou larvy nazývané minohy (ammocoetes). Žijí 5 ­ 6 let zahrabány v bahně, kde svými velkými trojúhlými ústy s podkovovitým horním rtem filtrují usazeniny. Požírají vodní řasy, úlomky vodních rostlin a drobné vodní živočichy. Jsou součástí přírodních počišťovacích čet.

Dospělé minohy se v mihule proměňují obvykle koncem léta. Získají větší ploutevní lem a ústa s přísavkou a rozrostou se jim pohlavní žlázy.


Dospělá mihule opouští bahno a žije volně v proudu, občas přisátá k nějakému předmětu. Mihule karpatská (Eudontomyzon danfordi) žijící na Slovensku se přisává k větším rybám, kterým vykusuje svalovinu a saje krev. Naše mihule potoční drží celoživotní půst a konzumuje zásoby nahromaděné její larvou ­ minohou.

Mihule obecně jsou mezičlánkem mezi velkou skupinou bezobratlých živočichů a obratlovci. Mají jakousi primitivní páteř.

V bahnitých usazeninách se často koncentrují škodlivé látky, vypouštěné do prostředí člověkem. Znečištění vodních toků z nich mihule vyhnalo a nadále vyhání. V České republice žily v minulosti čtyři druhy mihulí. Přesně polovinu z nich se nám "péčí" o vodu a krajinu podařilo u nás vyhubit - mihuli mořskou (Petromyzon marinus) a mihuli říční (Lampetra fluviatilis). Oběma jsme k nám zahradili cestu přehradami na Labi a Vltavě, kudy vždy táhly proti proudu ke tření na horní tok Vltavy. Dvě z nich ­ mihule potoční a ukrajinská (Eudontomyzon mariae) ­ zatím zůstaly.

Mihule potoční hlídá kvalitu vody. Dr. Lubomír Hanel, který koordinuje národní program záchrany mihule, nazvaný jejím latinským jménem "Lampetra", v časopise Nika (nika@ecn.cz) napsal: "Úbytek až vymizení celé populace nastává obvykle tam, kde dochází k necitlivým úpravám koryt, odstraňování jemných naplavenin a především k dlouhodobému znečišťování vody. Larvy díky skrytému způsobu života v naplaveninách dokáží někdy přečkat i krátkodobou havárii v kvalitě vody."

Donedávna hrozil zánik jedné z posledních lokalit, kde se mihule potoční dodnes hojně vyskytuje - ve Veseckém údolí na okraji Liberce. Dnes již neexistující firma AKVA KB chtěla údolí zatopit a v okolí vzniklé nádrže vystavět rekreační areál a rodinné domy. Dětem Země se spolu s místními obyvateli a dalšími občanskými sdruženími po čtyřletém úsilí podařilo tomuto projektu zabránit.
Zákonná ochrana v České republice (zák. č. 114/1992 Sb.) :
mihule potoční - druh kriticky ohrožený
mihule ukrajinská - druh kriticky ohrožený

Hodnocení: (hodnotilo 47 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info