Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

PAPOUŠCI

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > PAPOUŠCI
 
Titulek: PAPOUŠCI
Datum vložení: 8.11.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
PAPOUŠCI

Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Třída: ptáci
Podtřída: letci
Řád: papoušci
Papoušci jsou vývojově starým řádem hlučných a pestrých ptáků, jehož domovem jsou převážně tropické oblasti světa-Střední a Jižní Amerika, Austrálie a Tichomoří- Do Evropy se dostali kolem roku 350 p.n.l. a dovezl je sem Alexandr Makedonský (Veliký). Od té doby je lidé chovají po celé Evropě. V dnešní době jich na světě žije kolem 350 druhů, ale i přes přísnou ochranu se odhaduje, že se ročně odchytí pro komerční účely více než 10 miliónů papoušků. Papoušci mají tři čeledě, a to: Papouškovití, Kakaduovití a Loriovití.
Peří
Od ostatního ptactva liší svou pestrobarevností, kterou přitahují pozornost partnera, ale i nás, lidí. Některé druhy mají ochranné zbarvení, které jim umožňuje uniknout predátorům. Tuto pestrobarevnost tvoří dokonale uspořádané peří, které papoušci každý rok mění, tzv. pelichají. Tento proces trvá několik týdnů, přičemž jsou stará, poškozená pera nahrazena pery novými. Každý papoušek stráví hodně času tím, že si pročesává peří. Ačkoli se to nezdá, ale je to velice důležitá činnost. V peří může mít různé bakterie, blešky nebo ho může mít jen pokroucené, což by vadilo nádhernému letu.
Zuby
Namísto čelistí, které jsou vyzbrojené zuby, se ptákům vyvinuly zobáky. Jsou silné a lehké, aby ptákům nebránili v pohybu, především v letu. Slouží k louskání tvrdých ořechů a semen, k rozmělňování potravy na menší kousky, které se snáze polykají, k filtrování potravy z vody, k lapání letícího hmyzu nebo vysávání nektarů z květů. Uplatní se taky při souboji, nebo při důkladné úpravě peří. Horní čelist není pevně srostlá s lebkou, může se pohybovat nahoru a dolů, spodní čelist se pohybuje i do stran. Jazyk papoušků je velmi pohyblivý, masivní, svalnatý a s chuťovými buňkami, někdy má špičce dokonce jamku, která slouží jako lžička např. k vybíraní semen z lahvovitých plodů, nebo jakýsi kartáček ke sbírání nektaru z květů. Zobák je spolu s jazykem všestranně důmyslným nástrojem, uzpůsobeným k louskání semen a pojídání plodů a k přidržování na větvích.
Noha
Noha papoušků je samostatným nástrojem. Běhák je krátký, značně otáčivý, dva prsty směřují do předu a dva dozadu (zygodaktylní noha), noha je tak dokonale stavěna ke šplhání po větvích i k uchopení potravy a jejímu podání do zobáku, což je opět v ptačí říši ojedinělé.
Jsou to dlouhověcí ptáci, větší papoušci se mohou dožít velmi vysokého věku. Andulka žije 12 - 15 let, korela 20 let, amazoňan portorický 82 let, kakadu žlutočečelatý až 119 let. Délka života je samozřejmě závislá na úrovni chovatelské péče.
Potrava
Potrava je ve směs rostlinného původu, i když sbírají také hmyz, zvláště v období krmení mláďat.
Rozmnožování
Páry jsou velmi často celoživotní, partneři k sobě vysloveně lnou a s projevy náklonnosti lze u nich pozorovat po celý rok. Ptáci si vzájemně probírají peří, dotýkají se zobáky a krmí se. Mimo dobu hnízdění žijí sociálně a sdružují se do obrovských hejn.
Téměř všichni hnízdí v dutinách stromů a snášejí 2-4 (malé druhy až 8) bílých vajec. Krmivá mláďata se líhnou holá a slepá, rodiče je krmí kaší z volete až do vylétnutí z hnízda a i několik týdnů po tom, co mláďata hnízdo opustí.
Inteligence
Papoušci jsou nejinteligentnější ptáci, mají ze všech ptáků nejvíce vyvinutý koncový mozek. Mají schopnost věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov, nemluví však s citovým zabarvením. Někteří papoušci dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlas zvířat, pláčou, smějí se, kašlou apod. Zvláště nadaní papoušci znají až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval.
Druhy papoušků
Kakadu žlutočečelatý : kakaduové jsou jediní papoušci ozdobení péřovou vztyčenou chocholkou. Vztyčováním a sklápěním chocholky vyjadřují svou náladu. Kakadu žlutočečelatý má chocholku zářivě žlutou a ostatní peří bílé. U jiných rodů je taková barva nezvyklá. Žije v mnoha různých prostředích od pralesů po zemědělskou krajinu. Spí v korunách blahovičníků. Déla jeho těla je do 50 cm.
Kakadu arový (kakadu palmový) : černé opeření. Velký 60 cm
Kakadu růžový : nejrozšířenější kakadu. V austrálii je jako běžný pták. Velký 32 cm.
Nestor kea : velký a robustní horský pták je mezi papoušky pozoruhodný svou nevyčerpatelnou zvědavostí. Využívá všechny příležitosti a prozkoumává vše co by mohlo být k snědku. Připomíná dravce. Většinou olivově zelený a naspodu křídel mají oranžovou barvu.
Papoušek vlaštovčí : rychlý letec má špičatá křídla
Papoušek vějířový : temně rudá pera na zadní části krku. Při vzrušení nebo poplašení je vztyčuje, že vytvoří zvláštní límec nebo vějíř.
Andulka : nejpočetnější a nejznámější papoušek, protože je často chovaná v domácnostech jako mazlíček. Horní strana těla je žlutočerně proužkovaná,tělo je zelená a hlava žlutá. Měří asi 18 cm
Papoušek šedý (žako) : oblíbený pták v domácnostech protože umí napodobovat lidskou řeč a provádět různé taškařiny.
Papoušík škraboškový : staví si hnízdo což je pro papoušky netipické.
Ara zelenokřídlí : přitahuje pozornost svojí barvitostí a pronikavým hlasem. Velký pták. Má zčásti červené peří, světle modrý hřbet a modrá křídla. Přední křídelní krovky mají temně zelené zbarvení. Měří 90 cm a váží 1 kg. Obvykle bývá v párech nebo v malých skupinách.pojídají písky bohaté na minerály. Živý se semeny , plody a ořechy. Dospělí jsou zabíjeni pro maso nebo pro pera a mláďata jsou vybírání z hnízd pro obchodníky do domácností.
Ara hyacintový : krásně, jasně modře zbarvený pták…
Další papoušci : papoušek různobarvý, rosla pennantova, kakapo soví, alexandr malý, ara špicův, atd…..

Hodnocení: (hodnotilo 28 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info