Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mořská hvězdice

Titulek: Mořská hvězdice
Datum vložení: 5.2.2010
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hvězdice mořská patří mezi ostnokožce. To znamená, že mají kůži pokrytou ostny. Hvězdice neumějí plavat, ale dovedou se velmi dobře plazit. Po mořských rostlinách mohou vylézt na mělčinu, šplhat na pobřežní skály a slézt opět dolů. Hvězdice mají velmi dobrý žaludek. Živí se měkkýši. Svými drobnými panožkami roztáhnou lasturu, vsunou do ní část svého žaludku a tráví měkké tělo mlže. Jde o mimotělní trávení. Ústa mají hvězdice vždy vespod těla. Avšak některé druhy jsou mimořádně široké (až několik metrů).

Existuje mnoho druhů hvězdic, například: Hvězdice oranžová, Hvězdice bahení neboli Hvězdice pětiuhelná. Většina Hvězdic měří až 20centinetrů. Do tohoto kmene patří více než 6000druhů živočichů. Ztratí li Hvězdice jedno ze svých ramen, naroste jí nové. Proplazily se i do nejhlubších a nejtemnějších mořských zákoutí. Většina Hvězdic má pět ramen, ale například Hvězdice ostnatá jich má dvanáct. Některá z ryb může hvězdici okousat její ramena. Pokud hvězdici zůstane alespoň jedno rameno a středový terč, přežije a ostatní ramena jí dorostou. Hvězdice nemají oči. Místo nich mají na konečcích ramen oční skvrny, kterými rozpoznávají světlo a tmu. Ramena hvězdic jsou velmi ohebná, protože jejich kostra je složena z mnoha malých destiček, které se mohou pohybovat všemi směry. Hvězdice dýchají žábrami, krátkými tenkostěnnými výrůstky, které jsou rozesety po celém těle.

Do kmene ostnokožců patří též mořští ježci. Jsou blízkými příbuznými hvězdic. Svými dlouhými ostny, které jsou občas jedovaté připomínají ježky.

Hodnocení: (hodnotilo 88 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info