Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mamut

Titulek: Mamut
Datum vložení: 20.11.2013
Referát vložil: Cassi

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MAMUT
Mamut je dávno vyhynulý rod z čeledi slonovitých a řádu chobotnatců. Podobali se dnešním slonům, měli dlouhé zahnuté kly a některé druhy také dlouhé chlupy. V době ledové žili v severní, střední a západní Evropě, severní Americe a severní Asii.
Spousta lidí se domnívá, že mamuti byli mnohem vyšší než sloni, ale většina druhů pravděpodobně zhruba dosahovala výšky dnešního slona indického. Mammuthus sungari se svou výškou přes 5,3 metru byl nejspíš největším druhem. Na Wrangelově ostrově byly dokonce nalezeny ostatky trpasličích druhů mamutů s výškou okolo 1,8 metru.
Mamuti měli pouze čtyři zuby a kly. Byli to býložravci, žijící v tundrách a travnatých stepích. Podobně jako dnešní afričtí sloni žili ve stádech. Podle sezóny migrovali na letní a zimní pastviště.
Od asijských slonů se mamuti odštěpili přibližně před 4,8 miliony let, 2,5 milionu let poté, co se společně odštěpili od afrických slonů.
Ve střední Asii a v Evropě byli mamuti loveni člověkem. Lidé se usazovali v blízkosti mamutích tras. Dříve se předpokládalo, že mamuti byli loveni pomocí vyhloubených jam, zakrytých větvemi a zelení, do kterých zvířata padala. Takováto past však nikdy nebyla nalezena a dnes převažuje názor, že člověk mamuty lovil ve skupinách, přímým organizovaným útokem.
Většina mamutů vyhynula na konci doby ledové.

Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info