Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Včela medonosná

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Včela medonosná
 
Titulek: Včela medonosná
Datum vložení: 27.11.2014
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Stavba těla:
Včela patří do kmene členovců. Její tělo se skládá ze tří hlavních částí – hlava, hruď, zadeček. Tyto části jsou od sebe oddělené zúžením, které jim umožňuje pohyblivost.
Po boku temene hlavy má včela dvě složené oči a na vrcholu temena tři jednoduché oči, které jsou rozmístěné do tvaru trojúhelníku, jehož vrchol na přední části hlavy směřuje dolů.
Včela má 3 páry nohou.
Včela má na každém boku hrudní části jeden pár blanitých křídel, která jsou na povrchu pokrytá množstvím drobných chloupků, okem běžně neviditelných.

Vývoj včely:
Vajíčko
Larva
Předkukla
Kukla
Dospělec
-Larva vylíhlá z vajíčka není ještě vůbec podobná včele a musí projít celou dokonalou proměnou, než se z ní stane dospělec.

Dělba práce ve včelstvu:Matka(královna) – její úlohou je klást vajíčka, čímž zabezpečuje obnovu včelstva
Trubec(sameček) – jeho úlohou je oplodnit mladé matky; v případě potřeby pomáhá zahřívat včelí plod, díky své vyšší tělesné teplotě, než jakou mají dělnice
Dělnice – vykonávají pro včelstvo všechny ostatní potřebné práce, jako je: vyhledávání a přinášení potravy (nektar, medovice, pyl, voda), zpracovávání medu z nektaru a medovice, konzervování pylu, stavbu plástů, krmení matky, trubců a plodu, střežení vchodu do úlu, úklid a čištění, větrání a udržování správné teploty v úlu a řada dalších činností

Úkoly dělnice:po 2-3 hodinách-čistička-čistění buněk ⇒ příprava pro matku k zakladení
4. den-krmička-zásobování larev potravou
6. den kojička- krmení matky mateří kašičkou
12. den stavitelka- stavění včelího díla
18. den strážkyně česna-střežení vchodu do úlu
21. den-létavka dopravování potravy do úlu

Včelí výrobky a jejich škůdci: Výrobky-Včely sbírají z květů pyl, který dávají do pláství, z kterých lidé sbírají med. Med má mnoho využití a je velmi oblíbený např. v kuchyni.

Škůdci-
majka fialová
lesknáček úlový
včelomorka vosková
zavíječ voskový
zavíječ malý…Hodnocení: (hodnotilo 45 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info