Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hmyzožravci

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Hmyzožravci
 
Titulek: Hmyzožravci
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hmyzožravci, Insectivora – nejprimitivnější řád placentálních savců. Zahrnuje druhy s jednoduchou lebkou (často bez jařmových oblouků), jednoduchým mozkem s nápadně zvětšenými čichovými laloky a s primitivním chrupem o velkém počtu ostrých zubů (až 48), např. ježky, rejsky, krtky. Přední část hlavy je protažena v rypáček ovládaný silnou svalovinou. Některé druhy vydávají ultrazvuky sloužící k echolokaci, většina vede noční způsob života. Živí se bezobratlými i drobnými obratlovci.

bělozubky, podčeleď rejskovitých hmyzožravců s bílými zuby, většími ušními boltci a brvitým osrstěním ocasu. K bělozubkám se řadí např. rody Crocidura, Suncus, Praesorex. V ČR žijí dva druhy, především v teplejších oblastech; zdržují se v blízkosti budov. Nejhojnější je bělozubka šedá (Crocidura suaveolens). Viz též rejskovití.

rejskovití, Soricidae – čeleď drobných hmyzožravců s dlouhým pohyblivým rypáčkem. Dosahují délky těla 3,5 – 7 cm. Srst je krátká a hustá, většinou ukrývá celé ušní boltce. Na bocích těla jsou pachové žlázy. Rejskovití mají rychlý metabolismus a s tím související i velkou spotřebu potravy. Asi 200 druhů, žijí na celém světě s výjimkou některých oblastí Jižní Ameriky a Austrálie; v ČR žije sedm druhů, např. rejsek obecný (Sorex araneus), rejsek malý (Sorex minutus), rejsec vodní (Neomys fodiens), bělozubky.

bodlíni, primitivní hmyzožravci z čeledi Tenrecidae (rody Tenrec, Setifer, Hemicentetes). Žijí jen na Madagaskaru a Komorských ostrovech. Tělo mnohých druhů je alespoň zčásti kryto bodlinami. Žijí nočním způsobem života; období sucha většinou přespávají. Viz též estivace.

ježek, souhrnný název pro hmyzožravce, savce z čeledi ježkovitých (Erinaceidae), zastoupené pěti rody. Celý hřbet pokrývají ostny, silný sval ve tvaru přilby, který mají pod kůží na hřbetě, jim umožňuje svinout se do koule. Ježci žijí v Evropě, Asii a Africe. V ČR žijí dva druhy: ježek západní (Erinaceus europaeus) a ježek východní (Erinaceus concolor); zimní spánek (hibernace) trvá od října/listopadu do března/dubna, v závislosti na počasí.

krtkovití, Talpidae – čeleď holarktických hmyzožravců zahrnující krtčíky (rod Uropsilus, jeden druh), vychucholy (rody Desmana a Galemys, dva druhy) a krtky (rody Talpa, Scalopus, Scapanus, Neurotrichus, Urotrichus, Condylura, osm druhů). Až na výjimky mají krtci lopatovité přední nohy a žijí podzemním způsobem života, krtčíci a vychucholové způsobem života připomínají rejsky.

Hodnocení: (hodnotilo 121 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info