Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Veverkovití

Titulek: Veverkovití
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sciuridae – čeleď hlodavců zahrnující vývojově pokročilé druhy savců různé velikosti a tvaru těla. Všichni veverkovití mají velké oči (orientují se převážně zrakem) a osrstěný ocas. Existuje asi 260 druhů řazených do mnoha rodů, např. veverky, svišti, psouni, syslové a poletuchy. Druhy stromové i zemní, s denní i noční aktivitou. Jsou rozšířeni v celé Eurasii, v Africe a Severní a Jižní Americe. V ČR žije veverka obecná (Sciurus vulgaris) a sysel obecný (Citellus citellus); na Slovensku svišť horský (Marmota marmota).

VEVERKA
Souhrnný název stromových hlodavců s huňatým ocasem z čeledi veverkovitých, zástupců několika rodů (např. Sciurus). Veverky jsou rozšířeny v lesích Evropy a Asie. V Evropě žije veverka obecná (Sciurus vulgaris), která se vyskytuje ve dvou barevných fázích. Tradičně se lovila pro kožešinu. V Severní Americe žije příbuzná veverka popelavá (Sciurus carolinensis), aklimatizovaná např. v Anglii.
BORUNDUK
Eutamias sibiricus, synonymum Tamias sibiricus, též deňka sibiřská – hlodavec z čeledi veverkovitých (Sciuridae), řádu hlodavců (Rodentia), žlutohnědě zbarvený s podélnými světlými a tmavými pruhy na hřbetě. Obývá tajgu Eurasie, zdržuje se spíše na zemi; zimu přespává v zemních norách. Úspěšně vysazen v západní Evropě.
PSOUN
Cynomys – rod savců, hlodavců z čeledi veverkovitých. Zahrnuje drobné druhy obývající severoamerické prérie. Živočichové s denní aktivitou žijící ve větších koloniích, např. psoun prériový (Cynomys ludovicianus), psoun Merriamův (Cynomys mexicanus). Vyhrabávají si nehluboké nory, které tvoří složité systémy vzájemně propojených chodeb.
SVIŠŤ
Marmota – rod velkých zavalitých hlodavců z čeledi veverkovitých. Svišti tvoří kolonie, zdržují se v hlubokých zemních norách, ve kterých tráví dlouhý zimní spánek. Žijí v oblasti holarktické v horách a stepích, jeden druh v lesní zóně Severní Ameriky. Dosahují délky těla 50 – 60 cm. Ve Vysokých Tatrách žije svišť horský (Marmota marmota).
SYSEL
Štíhlý veverkovitý hlodavec; zastoupen druhy rodu Citellus a Spermophilopsis. Syslové dosahují délky těla 20 – 35 cm. Žijí ve stepích a lesostepích od střední Evropy po severovýchodní Asii a v Severní Americe. V ČR žije sysel obecný (Citellus citellus), ohrožený vyhynutím. Viz též veverkovití.

Hodnocení: (hodnotilo 23 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info