Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Myšovití

Titulek: Myšovití
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Muridae – čeleď hlodavců menší velikosti (délka těla většinou 5 – 30 cm), s dlouhým ocasem, který je buď holý, nebo pokrytý šupinami či prstencovitě zrohovatělou pokožkou. Zahrnuje rody myška (v ČR myška drobná, Micromys minutus), myš (v ČR myš domácí), myšice a Rattus (s druhy potkan a krysa). Tzv. laboratorní (bílá) myš je albinotická forma vyšlechtěná z myši domácí.

KRYSA
Obecný název pro velké myšovité hlodavce, v užším slova smyslu někteří hlodavci rodu Rattus, kam patří např. v ČR poměrně vzácně se vyskytující krysa (Rattus rattus) a s krysou zaměňovaný potkan (Rattus norvegicus). Krysa pochází z jihovýchodní Asie, do Evropy se dostala asi před 3 000 lety. Suchomilný, původně stromový druh, zdržuje se nejčastěji ve vyšších patrech stodol, sýpek a na půdách hospodářských budov. V současnosti v ČR žije pouze podél Labe od České Kamenice po Mělník, ostrůvkovitý výskyt je hlášen i z okolí Mladé Boleslavi. Krysa je velmi vnímavá k původcům moru (na rozdíl od potkana) a ve středověku byla i v českých zemích zdrojem nákazy. Ve středověku přenášela v Evropě mor např. blecha krysí (Nosopsyllus fasciatus), která žije na drobných hlodavcích. Viz též potkan.

POTKAN
Rattus norvegicus – hlodavec z čeledi myšovitých. Původem pravděpodobně v Mandžusku, během 18. stol. se s lodní a později i železniční dopravou rozšířil po celém světě. Synantropní druh. Na rozdíl od krysy obývá vlhčí místa, kanály, sklepy a přízemí budov. Má ocas kratší než tělo, srst na hřbetě tmavší než na břiše, menší ušní boltce (při přehnutí nedosahují k očím). Potkan může být přenašečem infekčních nemocí (např. salmonelózy, Weilovy žloutenky). Vůči moru je rezistentní; tím, že vytěsnil krysu z jejího biotopu, omezil výskyt blechy krysí (Nosopsyllus fasciatus), která ve středověku přenášela mor. Mezihostitel některých parazitů člověka (např. svalovce).

MYŠICE
Apodemus – rod hlodavců z čeledi myšovitých. Zahrnuje druhy většinou s velkýma ušima a očima a s dlouhým ocasem, ze kterého se snadno svlékne pokožka. V ČR žijí 4 druhy: myšice temnopásá (Apodemus agrarius), myšice lesní (Apodemus flavicollis), myšice křovinná (Apodemus sylvaticus) a myšice malooká (Apodemus microps).

MYŠ DOMÁCÍ
Mus musculus – drobný hlodavec z čeledi myšovitých; původně stepní semenožravý druh, dnes synantrop (viz též synantropie).

Hodnocení: (hodnotilo 23 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info