Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Křečkovití

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Křečkovití
 
Titulek: Křečkovití
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Cricetidae – čeleď hlodavců zahrnující křečky, křečíky a cokory (podčeleď Cricetinae), dále lumíky, hraboše a ondatry (podčeleď Microtinae) a pískomily (podčeleď Gerbilinae). V ČR žije křeček polní (Cricetus cricetus), pro zálibu se často doma chovají křeček zlatý (Mesocricetus auratus) a několik druhů křečíků (rod Cricetulus a Phodopus).

KŘEČCI
Drobní hlodavci z čeledi křečkovitých, zástupci několika rodů, např. Cricetus, Mesocricetus, Phodopus a Peromyscus. Většinou pozemní druhy zavalitého těla, se zkráceným ocasem. Chrup mají silně redukovaný na dva řezáky a tři stoličky v každé čelisti. Jsou převážně býložraví, občas si stravu doplňují živočišnou složkou. Vyhrabávají si nory. V ČR žije křeček polní (Cricetus cricetus), původně stepní druh, který se přizpůsobil podmínkám kulturní stepi, ale jeho stavy klesají. Na zimu si dělá zásoby zrní. Při přemnožení obávaný polní škůdce. Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) je původem ze Sýrie, chová se jako laboratorní zvíře a v domácnostech. V přírodě není hojný; příbuzné druhy žijí v Kavkazské oblasti a na východě Balkánského poloostrova. Křečík džungarský (Phodopus sungorusi) pochází z Asie. Chová se v domácnostech. Křečík bělonohý (Peromyscus leucopus) pochází ze Severní Ameriky, v místní fauně zastupuje myši. Svým vzhledem se podobá myšicím.

LUMÍK
Název pro drobné hlodavce z čeledi křečkovitých. Zahrnuje zástupce několika rodů, např. Dicrostonyx (lumík velký, Dicrostonyx torquatus, a lumík grónský, Dicrostonyx groenlandicus), rod Synaptomys (lumík rašelinní, Synaptomys borealis), rod Myopus (lumík lesní, Myopus schisticolor) a zejména rod Lemmus (lumík norský, Lemmus lemmus, lumík sibiřský, Lemmus sibiricus aj.). Lumíci žijí v horských oblastech na severu Eurasie a Ameriky. Periodicky se přemnožují, nadměrné zvýšení stavu populace u nich vyvolává hromadnou migraci.

NORNÍK
Clethrionomys – rod hlodavců z čeledi křečkovitých. Známy čtyři druhy, v ČR žije norník rudý (Clethrionomys glareolus). Obývá listnaté lesy a křoviny od nížin až do výše pásma kosodřevin; šplhá po větvích.

ONDATRA
Ondatra pižmová, bobřík pižmový, krysa pižmová, Ondatra zibethicus – severoamerický hlodavec z čeledi křečkovitých. Dosahuje hmotnosti 1 – 1,5 kg. 1905 – 06 byla vysazena v Dobříši u Prahy, v současnosti je rozšířena téměř po celé Evropě. Žije na březích vod zarostlých bujnou vegetací.
Chová se i na farmách jako kožešinové zvíře (kožky zvané bizam).

SLEPUŠKA
Ellobius – rod hlodavců, hrabošů myšovitého vzhledu z čeledi křečkovitých. Mají zavalité tělo, zkrácený ocas a silně redukovaný chrup, např. slepuška krtčí, Ellobius talpinus, která obývá jihoruské stepi.

Hodnocení: (hodnotilo 147 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info