Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bříza bělokorá

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Bříza bělokorá
 
Titulek: Bříza bělokorá
Datum vložení: 7.4.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Český název rostliny (drogy) je bříza bělokorá (bříza pýřitá), čeledi břízovité. Latinský název rostliny (drogy) je betula pendula (betula pubescens) a čeledi betulaceae. Používá se list (betulae folium). Významné obsahové látky břízy jsou saponiny, flavonoidy, silice, deriváty kyseliny kávové.

Bříza patří do dvouděložných rostlin. Jsou to dřeviny s opadavými střídavými listy a jednopohlavními květy v jehnědách. Samčí jehnědy se nasazují již v předcházejícím podzimu a přezimují, samičí jsou během zimy skryté na koncích větévek. Plody jsou křídlaté, jednosemenné nožky.

Na severní polokouli existuje původních, asi 40 druhů (severní Euroasie včetně Himalájí a Severní Ameriky). Jsou to výrazně esteticky působivé dřeviny, v určitých oblastech dominantní (bříza bělokorá v Rusku).

Dřevo břízy snadno hoří i za syrova pro vysoký obsah dehtu, listy obsahují farmakologicky účinnou látku (diuretikum). Listy mají močopudný, mírně projímavý účinek a snižují vysokou teplotu. Tradičně je droga užívána při zánětech vylučovacího systému a při ledvinových kamenech. Používá se při potřebě zvýšit tvorbu moči a odvodnit organismus a také jako podpůrný lék při revmatických potížích a dně. Droga se nedoporučuje při otocích spojených s nedostatečností srdce a ledvin. Jako lék se může použít vývar v tomto poměru: 2 – 3 g suchých listů do 150 ml vroucí vody, louhovat 10 min, pít 3 x denně v minimálním množství 2 litry denně. V léčebné kosmetice je droga doporučována při ztrátě vlasů a výskytu lupů. Bříza poskytuje také dehet obsahující deriváty jednoduchých fenolů. Bývá používán jako kůži prokrvující prostředek a antiparazitární látka (proti svrabu). Dehet se používá jako součást mastí a mazání.

Hodnocení: (hodnotilo 183 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info