Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Korek / Korkový dub

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Korek / Korkový dub
 
Titulek: Korek / Korkový dub
Datum vložení: 23.8.2006
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Quercus Suber L (tak zní latinský název) se dožívá stáří 180let, to znamená, že umožňuje minimálně 17-ti násobnou sklizeň. Světová produkce kůry se pohybuje kolem 320,000 t ročně, z toho více než 50% procent se sklidí v Portugalsku. Plantáže korkových dubů jsou přísně střeženy a jsou chráněny a kontrolovány ministerstvem zemědělství.
Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kůru. Umožňuje tak její loupání bez toho, že by se strom poškodil. Roste v pásmu Středozemního moře
První loupání (virgin cork) může nastat po 25 letech stáří dubu, poté co dosáhne minimálně 70 cm v obvodu. Následné další sklizně korkové kůry jsou po dalších 9 letech v letních měsících. Teprve při 3 sklizni dosáhne kůra požadované kvality.
Korek je přírodní produkt. Každá buňka obsahuje plyn podobný vzduchu, stěny buněk jsou tvořeny celulózou, suberinem a voskem. Přítomnost suberinu zamezuje propustnosti tekutinám a plynům, což ve spojení s výbornými vlastnostmi regenerace po stlačení předurčuje korek jako ideální produkt pro uzavírání lahví.

Hodnocení: (hodnotilo 335 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info