Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sasanka hajní

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Sasanka hajní
 
Titulek: Sasanka hajní
Datum vložení: 23.1.2007
Referát vložil: Eliška Blbková

 

squareVClanku:
id='square-ir'
SASANKA HAJNÍ

Původ a rozšíření:
Téměř celá Evropa, na jihu především v horách. V ČR po celém území, kromě horských oblastí, kde se vyskytuje vzácně nebo vůbec. Je však zaznamenána v Hrubém Jeseníku ve výšce kolem 1250 m n.m.

Charakteristika:
Vytrvalá bylina s rovným, lysým a plazivým oddenkem, 8-25 cm vysoká, s jedním přízemním listem, nad polovinou lodyhy s trojčetným přeslenem členitých listenů a miskovitými květy. Řapík listu je dlouhý, zpravidla chlupatý, čepel listu dlanitě 3 (-5)četná. Květy vyrůstají jednotlivě z přeslenu listů, jsou velké 1,5 – 4 cm, bílé, ale na vnější straně plátků často s červenavým nádechem.
Její plný rozvoj probíhá na jaře před olistěním stromů. Druh je poměrně variabilní, rozdíly se projevují ve tvaru a členění listů i listenů, v počtu okvětních lístků i v jejich zbarvení.
Roste v listnatých a smíšených lesích, na vlhčích loukách a pastvinách, hojně od nížin až do podhůří, roztroušeně i v horách.
Rostlina je jedovatá, v minulosti se používala v léčitelství, především jako přísada do koupelí.

Nároky na prostředí:
Vyskytuje se v listnatých a smíšených lesích včetně lužních, na okrajích smrkových monokulur, na lesních loukách, pastvinách, v sadech, parcích atd. Vyhovují jí vlhčí a hlubší půdy, má ráda sluníčko.

Hodnocení: (hodnotilo 158 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info