Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hřib Dubový

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Hřib Dubový
 
Titulek: Hřib Dubový
Datum vložení: 20.1.2008
Referát vložil: martino

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Klobouk má rozměry 4 - 20 cm v průměru, v mládí polokulovitý, později vyklenutý až plochý, ve stáří někdy políčkovitě rozpukaný jinak hladký a sametový. Barvy šedo nebo kožově hnědé někdy až rezavohnědý.

Rourky jsou vysoké, v mládí bělavé, později žlutozelené s póry drobnými, okrouhlými stejně zbarvenými jako rourky. Pomačkáním barvu nemění.

Třeň 10 - 25 cm dlouhý, 2 - 7 cm tlustý, nejdříve soudkovitý, později válcovitý, většinou okrově hnědý s výraznou bělavou, hranatou síťkou s velkými oky, která přesahuje od shora přes polovinu délky třeně, někdy až k bázi.

Dužnina je bílá, neměnná, chuti lahodné a vůně příjemně houbové.

Výtrusný prach vypadá olivově hnědý.

Vyskytují se dosti hojně v listnatých a smíšených lesích, hájích na rybničních hrázích, zejména pod duby, buky a lipami. Vzácněji pod jehličnany. Najdeme je už začátkem května.

Jedlý hřib dubový je velmi chutný všestranně použitelný v kuchyni. Nevýhodou je jeho značné červivění.
Když se ale najde abnormální plodnice s průměrem klobouku až 30 cm, tak každý houbař kulinář se již těší na výborné řízky. Když tohoto hřiba najde vandal materialista, tak rozhrabe celé okolí a již má zajištěno, že několik let na tomto místě nic nenajde!!!

Hodnocení: (hodnotilo 38 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info