Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kapradiny

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Kapradiny
 
Titulek: Kapradiny
Datum vložení: 10.5.2008
Referát vložil: slavista

 

squareVClanku:
id='square-ir'
- Kapradiny jsou rostliny, které rostou většinou v lese. Proč?Protože potřebuje k životu stín. Kapradina je vytrvalá rostlina, na konci podzimu odpadne list a podzemí zůstane oddenek, z kterého na jaře zase vyroste list. Jak se kapradina rozmnožuje? Kapradina má zespodu semena, která před odpadnutí vyrostou z nich další kapradiny. Vyživuje se fotosyntézou.
Při dešti kapky vody stékají po listech do středu. Protože voda prosákne až k oddenku, tam voda pomáha k růstu. Dorůstá výšky 1,5m. Nejvíce se ČR vyskytuje Kapraď Samec.

- V České Republice roste 6 druhů kapradin.

Hasivka orličí: Roste v lesích, okrajích lesů a pastvinách z podzemního plazivého oddenku. Listy velké, několikrát zpeřené, lísky na okrajích vroubkované. Plodné a asimilační listy jsou podobné. Výtrusnice se tvoří na spodní části plodných listů. Příčně rozříznutý řapík nám připomíná dvojhlavého orla -Hasivka orličí.

Kapraď samec: Roste ve stinných lesich z podzemního oddenku. Složené asimilační listy jsou velké, dvakrát zpeřené, lísky různě veliké. Okrouhlé
Výtrusnice s výtrusy jsou na spodní straně výtrusných listů, které jsou drobnější a žebrovitě zpeřené. Mladé listy jsou na jaře spirálově svinuté. Léčivá rostlina.

Osladič obecný: Roste na vápencových půdách v polostínu ve skalních štěrbinách, pařezech atd…. Listy zelené na rubu světlejší, čepel je zpeřená, zubatá. Plodné listy s okrouhlými výtrusnicemi jsou podobné jako asimilační listy. Pozemní oddenek chutná sladce - osladič.

Papratka samičí: Roste ve stinných lesích. Asimilační listy jsou světle zelené, vejčité výtrusnice na rubu výtrusných listů. Listy velké, zpeřené.

Sleziník zední: Roste ve starých zdech a skalách. Z podzemního oddenku vyrůstají šedozelené listy několikrát zpeřené. Lísky jsou obvejčité a vroubkované. Plodné listy s podlouhlými výtrusnicemi jsou podobné asimilačním listům.

Žebrovice úzkolistá: Roste v lesích s kyselou půdou. Listy vyrůstají z podzemního oddenku, jsou zpeřené vykrajované. Plodné listy jsou vzpřímené, žebrovitě zpeřené na rubu s výtrusnicemi a jsou uprostřed asimilačních listů. Plodné listy na zimu odumírají.

Hodnocení: (hodnotilo 60 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info