Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

AIDS

Titulek: AIDS
Datum vložení: 15.6.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
AIDS (Acqired Immune Deficiency Syndrome = Syndrom Získané Imunitní Nedostatečnosti)

AIDS se přenáší pohlavním stykem s infikovanými osobami, dříve transfuzí, injekčnímy stříkačkami. Předejít AIDSu můžeme prezervativem. Virem HIV způsobené snížení obranyschopnosti lidského organismu. HIV infikuje a poškozuje buňky nesoucí na svém povrchu receptor CD4, např. pomocné T-lymfocyty hrající ústřední roli v regulaci imunitní odpovědi. Oslabení imunity časem vede k neschopnosti organismu vypořádat se i s takovými mikroorganismy, které pro zdravé jedince nejsou nebezpečné. K dalším projevům AIDS řadíme výskyt nádorů a postupné tělesné chátrání, případně je postižen centrální nervový systém. Podle současných vědomostí z infikovaných osob onemocněni syndromem AIDS do 10 let asi polovina. Účinné léčivo postihující příčinu choroby dosud není k dispozici. Při omezování výskytu AIDS hrají hlavní roli opatření ke snížení rizika přenosu nákazy.
Epicentra: Subsaharská Afrika, jihovýchodní Asie, Čína, Jižní Amerika
Příznaky:
-Horečka
-Únavnost
-Úbytek na váze
-Opakující infekce
-Zánět plic
-Zánět mozkových blan
-Průjem

V České republice je nakažených virem HIV asi 782 lidí, přímo 190 lidí a na AIDS jich zemřelo 152 lidí.

Hodnocení: (hodnotilo 172 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info