Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Angína

Titulek: Angína
Datum vložení: 10.5.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ANGÍNA

Angína je akutní zánět krčních mandlí. Způsobuje jejich bolestivé zduření. Typicky se projevuje horečkou, obtížným polykáním, bolestí v krku a zvětšenými uzlinami. Název onemocnění pochází z latinského slova „ango“, které znamená „zužuji“. Vznikl podle charakteristického projevu angíny, při kterém zduřelé krční mandle zužují průstup do krku. Mandle jsou oválná nakupení lymfatické tkáně ve Vašem krku. V dospělosti o nich ani nemusíte vědět. Od narození se postupně zvětšují. Přibližně v sedmi letech věku dosahují svého maxima a potom se zase zmenšují. To je i důvod, proč angínou trpí častěji děti. Mandle jsou jako vojáci v první linii. Jejich úkolem je působit jako „filtr“ a bránit Vaše tělo před infekcí. Často se však stává, že se infekce v mandlích usadí a vyvolá jejich zánět. První písemný záznam o angíně pochází ze 14. století. Od té doby je nemoc až do počátku 20. století zmiňována jen vzácně. Rozvoj léčby angíny nastal až po objevu antibiotik. V roce 1928 objevil britský bakteriolog Alexander Fleming penicilin. Zánět mandlí se nevyhýbal ani slavným. Komplikaci angíny považují někteří historikové za příčinu smrti prvního amerického prezidenta George Washingtona.
Hodnocení: (hodnotilo 26 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info