Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Civilizační nemoci

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Civilizační nemoci
 
Titulek: Civilizační nemoci
Datum vložení: 21.5.2011

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Civilizační nemoci jsou v podstatě civilizační choroby, které jsou způsobeny špatným životním stylem (hlavně velkých měst). Hlavní příčiny jsou průmyslová výroba a příjem kaloricky bohatých potravin, zejména tučných, slaných a přeslazených , které jsou převážně z živočišných zdrojů. Dále potom málo fyzického pohybu, nadměrná konzumace jídla, alkoholu a cigaret a v neposlední řadě zvýšený stres.

Jestli člověk onemocní či ne,záleží na tzv. rizikových faktorech. Ty výrazně zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění. Dělíme je na dvě skupiny
1. NEOVLIVNITELNÉ – resp. ty za které nemůžeme
2. OVLIVNITELNÉ – resp. ty za které můžeme. Ovlivnitelné faktory zaviní
až ze tří čtvrtin vznik civilizačních onemocnění.
Hlavní rizikové faktory:
 Kouření
 Nadměrná konzumace alkoholu
 Nedostatek zeleniny a ovoce
 Obezita
 Zvýšený krevní tlak
 Nedostatek pohybu
 Cukrovka

Hlavní civilizační nemoci
 AIDS (HIV) : Je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému virem HIV. Nemoc byla poprvé zaznamenaná v roce 1981. Přestože se léky na tlumení HIV neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává nevyléčitelnou a smrtelnou.
 CÉVNÍ ONEMOCNĚNÍ : Do této skupiny zařazujeme celou řadu nemocí, které vznikají v důsledku základního onemocnění cév – aterosklerózy. Jde o onemocnění kdy se do vnitřní části cév ukládají látky, které se ve zdravých cévách nevyskytují, např. tukové částice, cholesterol, vápník a další. Může dojít až k ucpání cév a jejich následným prasknutím. Je to pomalý proces , který se rozhodně z ničeho nic neobjeví u lidí mezi 30-40 rokem život. To znamená, že onemocnění začíná už v dětství. Jsou ale i lidé,kteří tuto nemoc nemají ani v 60 letech. Onemocnění srdce a cév mají na svědomí více jak 58% všech úmrtí.
 INFARKT MYOKARDU : Jedná se o odumření části srdečního svalu neboli srdeční mrtvice, která je způsobena nedostatečným zásobením kyslíku. Příčina je ucpání koronární(věnčité) tepny nebo její prasknutí v důsledku ucpání cév.
 CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODY : Řadí se na třetí místo jako nejčastější příčina smrti. U nás jí má 30 000 obyvatel z toho 40% umírá a ti co přežijí jsou invalidní po celý zbytek života. Dojde k ucpání nebo prasknutí mozkové cévy a následný tlak na okolní tkáň.
 HYPERTENZE : Vysoký tlak krve v tepnách.
 OBEZITA : Nadměrná tuková tkáň se vyskytuje u 40 - 65% obyvatel ČR.
 CUKROVKA : Jedná se o zvýšenou hladinu cukru v těle. 1. typ cukrovky se objevuje většinou u dětí nebo mladých lidí. Jeho výskyt je asi 0,4 %. 2.typ je u dospělých lidí. Hlavní příčina je obezita a objevuje se u 7% populace.
 NÁDORY : Nádorová onemocnění jsou způsobena rychlým růstem určité populace buněk. Může být neškodný jako např. bradavice, ale může být zhoubný např. leukémie. Děti do 15 let, které jsou nemocné, tvoří 4% celkového počtu nemocných, ale nádory jsou až na druhém místě v úmrtí dětí, na 1. místě jsou úrazy. U dospělých je to 80% z celkového počtu nemocných.
 PŘEDČASNÉ STÁRNUTÍ
 SYNDROM VYHOŘENÍ : Neboli vyčerpání organizmu.
Má čtyři fáze :
o Nultá : Jedinec pracuje jak nejlépe dokáže.
o 1. fáze : Pocit, že jedinec nic nestíhá.
o 2.fáze : Pocit, že jedinec musí něco dělat, ale nic nezvládá.
o 3. fáze : Pocit, že „něco musí být“ převládá pocit, že „nic nemusí být“. Dostavuje se únava a vyčerpání.
 REVMATICKÁ ONEMOCNĚNÍ KLOUBŮ
 PŘEDČASNÉ PORODY A POTRATY
 DEPRESE : Jedná se o onemocnění, kdy člověk ztrácí chuť cokoliv dělat, uzavírá se do sebe a pro okolí se zdá jako lenoch.
 DEMENCE VČETNĚ ALZHEIMEROVY CHOROBY : Demence může být způsobena úrazem nebo nemocí mozku. Nejčastěji zánět mozkových blán nebo zánět mozku. Příznaky jsou výpadky paměti, špatná krátkodobá paměť, špatný úsudek, orientace,…
 ÚNAVA
 STRES PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY: -mentální anorexie a bulimie,
Jídelníček:
o snídaně – káva
o svačina – cola light
o oběd – nízkotučný jogurt
o svačina – káva
o večeře – cola light
o denní příjem tekutin – 3l vody a 2l neslazeného čaje
-únava, vyčerpání, vypadávání vlasů
-hlavně u dívek(95%) a u chlapců se to stává stále větším trendem
- u mladých lidí mezi 12 a 18 rokem nebo u žen po 40. roku v souvislosti s krizí středního věku

Hodnocení: (hodnotilo 184 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info