Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Salmonelózy

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Salmonelózy
 
Titulek: Salmonelózy
Datum vložení: 20.10.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Společný název pro bakteriální onemocnění vyskytujícím se mezi lidmi a mezi zvířaty je salmonelóza. U salmonelóz je k vyvolání příznaků choroby nezbytné obrovské množství živých mikrobů narozdíl od ostatních infekčních chorob. Tato nemoc je u nás běžně rozšířená a například v roce 1978 bylo hlášeno v Československu 12000 onemocnění. Je to alimentární onemocnění ( tj. šířící se jídlem a vodou ).
Rezervoárem nákazy jsou teplokrevní i studenokrevní živočichové, což znamená že bakterie salmonelózy žije v jejich těle, aniž by vykazovali známky onemocnění. K zamořování drůbeže dochází jednak kontaminovaným krmivem ( rybí a kostní moučka ) a jednak ji roznáší různí hlodavci ( potkani ) a ptáci ( rackové, hrdličky ). Hlavně u mláďat má infekce závažnější průběh a často končí smrtí. Salmonely jsou termolabilní( citlivé na teplotu) a k nákaze dochází alimentární cestou potravinami, které se nezpracovávají za vyšší teploty. To bývají paštiky, sekaná, uzené maso, tlačenka, jelita, majonézy, krémy, zmrzlina...
Inkubační doba je 6-48 hodin, nejčastěji 8-12 hodin. Její délka je závislá na množství požitých salmonel.
Původcem nákazy je bakterie rodu Salmonella různých sérotypů. V posledních letech je to zejména S.entertidis. S.typhi murium a S. agona. Nové typy jsou k nám většinou zanášeny dováženými krminy předevšim rybí a kostní moučkou. Salmonely jsou značně odolné k vlivům zevního prostředí, ve vlhkém prostředí vydrží dny až týdny, ve zmraženém stavu i měsíce. Var je ničí v průběhu několika minut, teplota 60 C za 15-20 minut. Salmonely obsahují toxin, který vyvolává toxické reakce jako je třesavka, horečka, bolest hlavy nebo schvácenost.
Zdrojem nákazy bývá obvykle nakažené zvíře, člověk se jako zdroj nákazy uplatňuje málokdy. Například při salmonelových zánětech vaječníků kachen dochází ke kontaminaci vajec. K přenosu nákazy dochází kontaminovanými potravinami, ve kterých se pomnožily bakterie. Ke kontaminaci potravin dochází dvojím způsobem:
a. Primárně, nebo-li intravitálně, což znamená že při výrobě potravin je použito maso, vnitřnosti, krev, vejce nebo mléko nakažených zvířat. Tento způsob přenosu je v našich podmínkách nejčastější. A dále výrobky z masa infikovaných zvířat nedostatečně tepelně zpracované a uchovávané mimo chladničky se výrazně podílí na přenosu této infekce.
b. Sekundárně, kdy se jako zdroj infekce uplatňují zvířata, vzácně člověk.
Nebezpečné jsou opět potraviny, které jsou dobrou půdou pro množení salmonel ( majonézy, saláty, omáčky...)
Klinický obraz a léčení: Běžně rozeznáváme
A: Forma asymptomatická - Kdy chybí jakékoliv známky onemocnění. Salmonely jen prochází trávicím traktem a dochází k jejich vylučování. Tato forma nevyžaduje léčení.
B. Forma gastroenteritická - Ta je nejtypičtější. Závažnost nemoci kolísá od lehkého průjmu až po závažný stav. 8-10 hodin po požití závadné potravy dochází k nevůli, zvracení, bolestem v břiše, horečce až 39C a průjem. Tato forma ustoupí zpravidla za jeden až tři dny při léčbě. Vylučování salmonel avšak přetrvává týdny až měsíce.
C: Forma tyfoidní - Tvoří 1 - 3% všech salmonel. Je velmi vzácná. V popředí je trvající hořečnatý stav připomínající břišní tyfus. Při léčbě jsou vhodná antibiotika.
D: Forma s lokální manifestací - Závažná forma choroby. Zpravidla postihuje lidi, kteří trpí jiným závažným onemocněním ( cukrovka). Hlavním příznakem skákavé horečky a výrazné postižení některého orgánu. Při diagnóze salmonelózy je nutné myslet i na onemocnění ( stafylokoková enterotoxikóza, bacilární úplavice ).
Prevence záleží hlavně na důsledné kontrole importovaných krmiv a potravin, trvalým sledováním promořenosti v chovech drůbeže i dobytka a v dodržování technologických norem při výrobě potravin. V době zvýšeného rizika nákazy např. v létě, může hygienik dočasně zakázat výrobu a prodej některých druhů potravin, které by mohly vést k rozšíření nákazy. Rozhedně se nedoporučuje v letním období konzumovat grilovaná kuřata, nemáme-li jistotu, že jsou dostatečně tepelně upravená. Dále zmrzliny, saláty s majonézou...
I přes všechna preventivní opatření výskyt salmonolóz je stále vysoký.

Hodnocení: (hodnotilo 71 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info