Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vodárny a likvidace odpadních vod

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Vodárny a likvidace odpadních vod
 
Titulek: Vodárny a likvidace odpadních vod
Datum vložení: 3.8.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Voda je základní podmínkou pro vznik a udržení života. Používáme ji denně a všude aniž si to vůbec uvědomujeme. Např. ke koupání spotřebuje jedna osoba průměrně 40 dm3což je 40 l. Téměř stejné množství na osobu a den se použije pro praní nebo na WC. Dnes je vodárenský průmysl velmi rozvinutý. Součástí celkového koloběhu vody jsou vodárny, čističky, vodovody, vodní nádrže, kanalizace a v nich umístěná zařízení.

Vodárny
Vodárny jsou souborem zařízení pro jímání a úpravu vody, kterou dopravují do vodojemů a vodovodní sítě. Vodojem je objekt k vyrovnávání rozdílu mezi přítokem vody a její spotřebou. Zajišťuje potřebný tlak ve vodovodní síti a odběr vody nezávislý na přítoku. Existuje několik typů vodojemů např.: podzemní, věžový a náhradní.

Vodoměr
Pro měření průtoku vody se používá vodoměr. Podle konstrukce se dělí vodoměry na rychlostní, objemové, průřezové a kolenové.

Vodovod
Vodovod je zařízení sloužící k rozvodu upravené vody ke spotřebitelům. Vyspělý vodovodní systém měli Řekové již v 6. století před naším letopočtem. Vynikajícími staviteli vodovodů byli Římané. Např. vodovod v Karthágině byl dlouhý 132 km. Voda byla vedena buď pod zemí nebo na povrchu (akvadukty) a tekla samospádem.

Čističky
Jsou to stroje, které ze směsi odstraňují příměsi tak, aby základ zůstal téměř neporušený. Při čištění voda nejprve proteče filtrem, pak se nechá usadit a nakonec se vysráží. Tím zmizí jemné nečistoty. V čističkách se provádí také dezinfikování vody.

Vodní nádrž
Vodní nádrž je prostor k zadržování nadměrných množství vod přívalových nebo užitkových k pozdějšímu použití (např.: jezero, zatopená oblast, přehradní nádrže, rybník).

Kanalizace
Soubor zařízení k odvodu odpadní nebo dešťové vody. Jako jedni z prvních ho používali Řekové a Římané. Největší stoka ve starověkém Římě se jmenovala kloaka maxima. Funguje dosud.

Ekonomické hledisko
Údržba a rozvoj vodovodní sítě jsou velmi drahé. V Praze je vodovodní síť mnohde sto let stará. Na její opravu a rozšíření bude třeba vynaložit obrovské prostředky. Platíme nejen za vodu (tzv. vodné), ale i tzv. stočné, což je poplatek za vodu, kterou vypouštíme do kanalizace. Naše rodina spotřebovala v období od 16.dubna do 10.července 1999 42 m3 vody. Za vodné jsme v tomto období zaplatili 672 Kč a za stočné 525 Kč. Celkem tedy za 3 měsíce 1257 Kč.Hodnocení: (hodnotilo 139 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info