Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Exploze Černobylu

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Exploze Černobylu
 
Titulek: Exploze Černobylu
Datum vložení: 8.12.2006

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Černobyl - ukrajinsky: Čornobyl

Umístění: Ukrajina
Exploze: 4 reaktor
Datum výbuchu: 26.dubna 1986
Čas výbuchu: 1:23:40-56s po půlnoci

Následky:
Radioaktivní mrak, přibližně 60% radioaktivity v Bělorusku, atd…

Sovětský svaz se snažil výbuch zamlčet, ale nepodařilo se.
Den před výbuchem se měl odstavit 4. reaktor elektrárny. Před odstavením měl být proveden celkem běžný experiment.

Tímto experimentem měli ověřit, jestli bude elektrický generátor po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 vteřin napájet čerpadla havarijního chlazení.
Plán experimentu byl: Snížit výkon z 1000 MW na 700 MW (700 MW je nejnižší výkon reaktoru).

Den před katastrofou v 1 hodinu po půlnoci začali snižovat výkon reaktoru. Potom byl vypnut systém havarijního chlazení reaktoru, aby nezačal působit během testu.
Ale ve 14:00 je experiment odložen o 9 hodin. V průběhu přípravy testu mají operátoři problémy s udržením stability výkonu reaktoru. Chybou operátora nastal hodně velký pokles výkonu reaktoru. Pokles výkonu klesl až na 30 MW. Normálně by měli už experiment ukončit, ale oni udělali velkou chybu s tím že pokračovali. Regulační tyče schopné zastavit v nouzi reaktor nechali vysunuty výše, než dovolují předpisy.

Operátoři si počítačem nechávají vypsat stav reaktoru, a potom zjistili že počet regulačních tyčí neodpovídá celé aktivní zóně povolené hodnoty, ale výkon zvýšili jen na 200 MW.
Další špatná věc: neodstavili ještě pořád 4. reaktor. Potom uzavřeli přívod páry a pokračovali dál. Podstatně se však snížil průtok chladící vody- tím se začal reaktor přehřívat.
Leonid Toptunov, (ten co ovládá regulační tyče) tiskne tlačítkem signál k havarijnímu odstavení reaktoru zasunutím regulačních týčí. Ty však byly téměř všechny úplně vytaženy z aktivní zóny a jejich účinek byl proto příliš pomalý na to co se v reaktoru dělo. Navíc dráha pro zasunutí tyčí byla teplem zdeformovaná. Některé tyče se tedy zasunout ani nemohly. Navíc bylo už moc málo času a nestihli to. Pak jen následoval velký výbuch. Po několika málo dní se to provalilo. Aby se radioaktivní látky nerozšiřovali, tak to kolem vybuchlé zóny zabetonovaly.Hodnocení: (hodnotilo 236 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info