Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Ozonová díra

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Přírodopis / Biologie > 306 > Ozonová díra
 
Titulek: Ozonová díra
Datum vložení: 18.2.2021

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Ozonová díra

Ozonová díra je místo ve stratosféře, kde není tak silné vrstva ozonu jako na jiných místech stratosféry.

Vznik:

Ozonová díra se začala tvořit kolem roku 1930, kdy se začaly vyrábět freony, které se nejčastěji používají ve hnacích a chladících zařízeních.Pozorování ozonové díry:

V sedmdesátých letech dvacátého století vědci přišli na to, že freony pronikají do stratosféry, kde se od nich odštěpují molekuly chloru, které se podílí na rozkládání ozonu.

Faktu, že se ozon ve stratosféře ničí rychleji, než se stačí vytvářet si poprvé všimli vědci Mario J. Molina a Sherwood Rowland kolem roku 1960.

Ozonová díra byla poprvé pořádně zkoumána nad Antarktidou v osmdesátých letech. Rekordní snížení ozonu bylo v letech 1992 – 1993.

Nyní je úbytek ozonu ve stratosféře nižší, než ve dvacátém století, protože freony jsou více hlídané a obvykle nahrazovány něčím jiným. Stejně nad obydlenějšími oblastmi je napozorován roční úbytek ozonu až o půl procenta.Důsledky:

Ultrafialové záření, které proniká skrz ozonové díry na zemi má karcinogenní účinky, snižuje imunitu, může zhoršit zrak a navíc rostliny kvůli tomuhle záření mají menší odolnost vůči škůdcům. Ozonová díra má zároveň i kladný vliv na obnovu ledovců.Řešení:

Jak už jsem zmínil, tak freony jsou od 80. let velmi omezeny a nahrazovány jinými látkami.

Roku 1987 byla uzavřen Montrealský protokol, ve ke kterém stojí, že freony se přestanou vyrábět.

Freony se počátkem 90. století nacházely ve sprejích, hasicích přístrojích, ledničkách a klimatizacích a jako náhražka je momentálně používán tetrafluoretan.Problémy:

Jedním z né až tak závažných problémů je to, že v né tolik vyspělých zemích se stále prodávají staré ledničky, hasicí přístroje atd.

Dalším problémem je dosavadní povolení k vyrábění některých freonů, které sice neškodí tolik, jako ty, které se už přestaly vyrábět, ale stejně ten ozon ničí.

Největším problémem je momentálně letecká doprava. V jejím důsledku se vytváří velké množství látek, které jsou docela reaktivní. A vzhledem k tomu, že létají ve velkých výškách, tak se velká většina těchto látek dostane do oblasti, kde ničí ozon.
Hodnocení: (hodnotilo 711 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info