Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Džinizmus

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Občanská nauka > 304 > Džinizmus
 
Titulek: Džinizmus
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Džinizmus

Kolem 1. pol. 1. tisíciletí př.n.l. – změny ve staroindické společnosti. Rozšíření použití železa, rozvoj zemědělství a řemeslné výroby => větší majetkové rozdíly mezi členy kast a varn. Posílení monarchie, * 1. Velkých států, vydělování vyšší vrstvy, která do svých rukou soustřeďuje stále větší ekonomickou a politickou moc, růst počtu nemajetného obyv => tradiční ritualizmus a primitivní náboženství už nevyhovuje, odmítání bráhmanizmu a vysokého postavení bráhmanů

Zakladatel: Mahávíra Vadhámána (žil v 6. stol př.n.l.), přezdívaný Džina (vítěz), ve 28 odešel z domova, aby po 12 letech askeze a rozjímání dospěl k principům nového učení. Začal kázat a jeho učení se po jeho žácích rozšířilo po Indii. Dlouho se džinistická nauka tradovala jen ústně, zapsána až v 5.stol.n.l.

Džinizmus hlásá dualizmus = podstata osobnosti je dvojaká – hmotná (adžíva) a duševní (džíva). Pojítkem mezi oběma – karman = jemná hmota, která tvoří karmanové tělo a umožňuje duši spojit se s hrubou hmotou. Spojením neživé hmoty a duševní podstaty poutem karmanu vzniká činorodý jedinec. Karman neustále doprovází duši při přerozování. Džinisté rozdělují karmany na zhoubné-negativně působí na zákl.vlastnosti duše, která je jinak dokonalá, a naëzhoubné, které udržují duši v koloběhu života. Když se člověk zbaví zhoubných i nezhoubných karmanů, dojde k osvobození z pout sansáry. O všem, co člověka v životě potká, si rozhoduje sám. Každý je zodpovědný za svou spásu a může ukončit cyklus přerozování. Osvobození duše lze dosáhnout askezí a konáním dobrých skutků.
Mniší a mnišky musí dodržovat určité zásady. např: neubližování živým tvorům, žijí z almužen, skládají slib čistoty a chudoby. Všichni džinisté jsou vegetariáni. Vesmír je věčný, nikdy nebyl stvořen a nikdy nezanikne. Jednou za 12 let se džinisté shromažďují u sochy mudrce Bahubaliho. Džinizmus existuje v Indii dodnes.

Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info