Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hinduizmus

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Občanská nauka > 304 > Hinduizmus
 
Titulek: Hinduizmus
Datum vložení: 24.6.2010
Referát vložil: miroslav412

 

squareVClanku:
id='square-ir'
HINDUISMUS

Původ náboženství
Je to jedno z nejstarších náboženství, ale vyvíjelo se v posledních 4 tisíciletích. Za tu dobu se rozšířil nejen do Indie, ale i do celého světa v množství podob. Hinduismus nemá zakladatele ani jediný soubor představ, ale má stovky bohů a bohyň. Při této různosti však panuje jednotná myšlenka, že všichni bohové a tvorstvo jsou částí nejvyššího univerzálního jsoucna zvaného brahma. Mezi bohy a bohyněmi vynikají Brahma (stvořitel), Šiva (ničitel) a Višnu (ochránce). Dnes je ve světě asi 745 mil. hinduistů, soustředěných převážně na indickém subkontinentu. Hinduisté se shodují v tom, že naše existence se skládá z koloběhu smrti a znovuzrození, ale pouze vedeme – li dobrý život. Mnozí věřící jsou vegetariáni, protože věří v převtělení i do zvířat a domnívají se, že by se s lidmi i zvířaty mělo zacházet s úctou.

Centra náboženství
Centry náboženství jsou chrámy zasvěcené bohům Višnu, Brahma nebo Šiva. Ve středu chrámu se nachází svatyně – garbhagrha, v níž je podobizna boha, jemuž je chrám zasvěcen. Domácí svatyně jsou zasvěcené různým bohům o mohou se v nich provozovat každodenní rituály a motlitby.

Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info