Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hospodářství Polska

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Ekonomika a Právo > 305 > Hospodářství Polska
 
Titulek: Hospodářství Polska
Datum vložení: 15.1.2023

 

squareVClanku:
id='square-ir'

Polsko


REPUBLIKA/MONARCHIE
Polsko je parlamentní republika. Hlavou polského státu je prezident(Andrzej Duda) a v čele vlády stojí premiér(Mateusz Morawiecki) Náboženství v Polsku - Religion in Poland · Katolicismus (86%) · Východní p ravoslaví (1%) · Protestant (1%) · Jiný křesťan (2%) · Žádné náboženství (6%).


POČET OBYVATEL:38 630 000
Etnické složení
Poláci – 94,8 %,
Slezané – 2,2 %,
Kašubové – 0,6 %,
Němci – 0,4 %,
Ukrajinci – 0,1 %,
Bělorusové – 0,1 %,
ostatní a nezjištěno – 1,8 %.[68

STÁTNÍ ROZPOČET NA ROK 2023
Polská vláda odsouhlasila polský státní rozpočet na rok 2023. Rozpočet počítá s rekordními výdaji na obranu ve výši 127 až 137 miliard zlotých (659 až 711 miliard Kč). Peníze půjdou na financování schválených i chystaných obřích nákupů vojenské techniky a rozšiřování polské armády.
Příjmy polského státního rozpočtu na rok 2023 jsou plánovány na 604,4 miliardy zlotých (3,139 bilionu Kč) a výdaje na 669 miliard zlotých (3,448 bilionu Kč). Pro porovnání – příjmy ČR na rok 2023 jsou odhadovány na 1,687 bilionu Kč (včetně příjmů z EU a dalších finančních mechanismů) a výdaje na 1,982 bilionu Kč.
To nám dává velmi zajímavé srovnání – Polsko, jak si popíšeme dále, vydá na obranu v roce 2023 sedmkrát více peněz než Česká republika. Schodky státních rozpočtů ČR a Polska v příštím roce jsou přitom prakticky stejné.
Rozpočet polského ministerstva obrany (MON) v letošním roce dosáhl 58 miliard zlotých (301 miliard Kč). V příštím roce rozpočet vzroste 97,5 miliardy zlotých (506 miliard Kč), což odpovídá 3 % polského HDP.

HOSPODÁŘSTVÍ
Polsko je průmyslově-zemědělský stát s významnou těžbou nerostných surovin. Poměrně úspěšně provedený přechod od centrálně plánované ekonomiky k tržnímu způsobu hospodaření. Hlavní průmyslový odvětví jsou těžební průmysl, strojírenství (osobní auta, autobusy, lodě), hutnictví, chemický, elektrotechnický, textilní a potravinářský průmysl. V zemědělství převažuje rostlinná produkce nad živočišnou. Pěstuje se pšenice, žito, ječmen, len, oves, brambory, cukrová řepa, řepka, chmel, ovoce a zelenina. Polsko je v produkci žita, lnu, brambor a cukrové řepy na 2. místě v Evropě (po Rusku). Chovají se prasata, skot, ovce, koně a drůbeže. Význam má i rybolov. Produkuje se vlna, med a rybí výrobky. Dopravní infrastruktura je sice poměrně hustá, avšak velmi zastaralá. Zvláště to platí o železniční dopravě, kde místy ještě v 90. letech fungoval parní provoz a silniční dopravě, pouze 2/3 všech silnic mají asfaltový povrch, dálnic je jen kolem 300 km

OBCHODNÍ PARTNERÉ POLSKA
Největším vývozním obchodním partnerem je Německo, následované Velkou Británií, Českou republikou, Francií, Itálií a Ruskem. V importu je to Německo, Rusko, Čína, Itálie, Francie a Nizozemsko. Česká republika je na 7. místě. Podíl Německa a nejdůležitějších vyspělých partnerů se v posledních letech mírně snižuje, naopak roste podíl menších zemí a zejména Ruska a Číny.

ZEMĚDĚLSTVÍ
Polsko má třetí největší zemědělskou plochu v EU: Velká část zemědělství zůstala i po celé období socialismu v soukromých rukou, asi 2 miliony soukromých farem využívá 90% orné půdy. Průměrná plocha farmy v Polsku v roce 2013 byla 11,54 ha.
Přestože zemědělství produkuje méně než 4% HDP, polské zemědělství zaměstnává 14,8% všech zaměstnanců, přitom průměrná zaměstnanost v tomto odvětví je v ekonomice Evropské unie 4,5%.
Mezi jednotlivými vojvodstvími jsou velké rozdíly. Na západě Polska ve Slezském a Dolnoslezském vojvodství pracuje v zemědělství 3,3% z celkového počtu zaměstnanců, ale na východě v Lublinské vojvodství dosahuje zaměstnanost v zemědělství 33,7%.
Struktura zemědělství odpovídá středoevropským poměrům:
• Polní produkce – podle údajů Ústředního statistického úřadu Polska byla v roce 2015 pěstební plocha 10,8 mil. hektarů, z toho 69,9% (7,5 mil. ha) zabírala výměra obilovin. Téměř polovinu této plochy (31,9% všech plodin) zabírala pšenice a o něco méně (20,2%) žitovec (polsky (pszenżyto) což je kříženina žita a pšenice, které je pěstováno v Polsku zhruba 20 x více než v České republice. Další skupinou jsou krmné plodiny včetně kukuřice a luskovinové směsi (13,2% tj. 1 419,9 tis. ha).
• Polsko je evropským lídrem v produkci brambor a cukrové řepy.
• Hovězí a vepřové maso – chov krav a prasat hraje v zemědělství také významnou roli a jeho produkce je součástí polského exportu. Velký význam má mléko a na to navazující zpracování.
• Drůbež – Domácí produkce drůbeže v roce 2015 činila 2,839 mil. tun. Polsko je největším producentem drůbeže v Evropské unii a třetím největším vývozcem na světě.
• Slepičí vejce – Produkce slepičích vajec v roce 2015 činila 10,474 miliardy kusů. Z hlediska vývozu je Polsko na druhém místě v EU.
• Jablka – Sklizeň jablek v roce 2015 byla odhadnuta na 3,168 milionů tun a Polsko bylo v roce 2015 největším vývozcem jablek na světě.
• Houby – Produkce hub v roce 2015 činila 335 tis. tón. Polsko je největším producentem hub v Evropě a největším vývozcem těchto hub na světě.
• Kožešiny – Výroba kožešin v roce 2015 činila cca 10 mil. kusů Polsko je po Dánsku druhým největším výrobcem přírodních kožešin v Evropě a třetím na světě.Hodnocení: (hodnotilo 0 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info