Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

OBNOVENÁ ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA (zrod nového československa)

Zařazeno: iReferaty.cz > Referáty > Dějepis > 301 > OBNOVENÁ ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA (zrod nového československa)
 
Titulek: OBNOVENÁ ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA (zrod nového československa)
Datum vložení: 25.6.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Na jaře roku 1945 se druhá světová válka chýlila ke konci. Již více než pět let trvala největší válečná katastrofa v dějinách lidstva. Spojenci (Spojené státy americké, Anglie, a Sovětský svaz) ve válce proti fašistickému Německu vítězili. Od podzimu 1944 začalo osvobozování Československa. Od východu postupovala přes Podkarpatskou Rus a Slovensko sovětská vojska. Na jaře 1945 začala osvobozovat Moravu. Od západních hranic republiky postupovala americká armáda. Obsadila řadu měst v západních Čechách, mezi nimi i Plzeň. Německá moc v protektorátu se hroutila. V několika českých městech vypukla povstání. 5 května 1945 zahájili boj i Pražané. Pražský rozhlas volal o pomoc. Proti německým tankům byly postaveny v ulicích překážky - barikády. 8 května se fašistické Německo vzdalo - kapitulovalo. V Praze se však ještě bojovalo. 9 května se ojevily v pražských ulicích sovětské tanky, boje skončily. Praha i celé Československo byly opět svobodné. V druhé světové válce přišlo o život asi 20 milionu vojáků a 35 milionů civilistů - z toho asi 6 milionů židů. Poválečným prezidentem se stal Edvard Beneš. Část území Československa, Podkarpatská Rus se v roce 1945 stala součástí Sovětského svazu. Došlo ke znárodnění bank, dolů a velkých výrobních podniků, postupně byla prováděna pozemková reforma. Po volbách v roce 1946 se komunisté stali nejsilnější politickou stranou a jejich předseda Klement Gottwald se stal předsedou vlády. Demokratické síly, které komunisty nepodporovaly, se proti jejich politice nedokázaly účinně postavit. Brzy začalo být Československo vnímáno jako těsný spojenec Sovětského svazu a jako součást východního neboli sovětského bloku.


Hodnocení: (hodnotilo 34 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info